Historyczne podwójne złoto

Zawody Spadochronowego Pucharu Świata 2014 w Celności Lądowania, rozgrywane w niemieckim Peiting, w dniach 18-19 lipca br., zakończyły się wspaniałym sukcesem polskiego spadochroniarstwa. Po rozegranych ośmiu kolejkach skoków, Rafał Zgierski wywalczył pierwszy w historii złoty medal dla Polski, w tej imprezie, w klasyfikacji indywidualnej mężczyzn. Również w klasyfikacji indywidualnej kobiet na najwyższym podium stanęła reprezentantka Polski – Monika Sadowy-Naumienia.

Niewiele brakowało, żeby tych sukcesów dla Polski było jeszcze więcej. Piotr Błażewicz (WKS „Skrzydło” Poznań) do ósmej kolejki był drugi, dopiero fatalne warunki podczas lądowania zespołu w ósmej kolejce pozbawiły go szansy na medal. Mało tego, to Reprezentacja Wojska Polskiego w Spadochroniarstwie – „Poland Military Team” – do ósmej kolejki znajdowała się na trzecim miejscu. Wspomniane wcześniej lądowania, przy prawie całkowitym braku możliwości sterowania spadochronami spowodowały, iż zespół ten skończył zawody na siódmym miejscu (co jest bardzo dobrym wynikiem). Również bardzo udanym występem może poszczycić się zespół Spadochronowej Kadry Narodowej Kobiet („Poland Women”), który uplasował się w klasyfikacji końcowej na miejscu ósmym.

Wracając do medalistów to Rafał Zgierski jest zawodnikiem sekcji spadochronowej WKS „Wawel” Kraków, a Monika Sadowy-Naumienia obecnie reprezentuje WKS „Skrzydło” Poznań (wcześniej była zawodniczką WKS „Wawel”). Obydwoje wywalczyli swoje medale we wspaniałym stylu. Rafał Zgierski uzyskał w ośmiu skokach wynik 6 centymetrów, a Monika Sadowy-Naumienia 7 centymetrów. Kolejnych zawodników dzieliło od nich po jednym centymetrze. W klasyfikacji indywidualnej mężczyzn drugie miejsce zajął Fabrizio Mangia z Włoch (7 cm), a miejsce trzecie Stefan Wiesner z Niemiec (8 cm). W klasyfikacji indywidualnej kobiet srebrny medal wywalczyła Deborah Ferrand z Francji (8 cm), a brązowy Erica Franz ze Szwajcarii (17 cm). W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli Francuzi z zespołu „France”, drugie miejsce zajęli Włosi z „Italy National Team”, a miejsce trzecie również Włosi, tym razem z drużyny „Team Italy 2”. Świetnie rokuje bardzo dobra forma jeszcze jednej krakowskiej zawodniczki WKS „Wawel” – Bogny Bieleckiej, która zajęła na tych zawodach szóste miejsce, a na poprzednich zawodach Spadochronowego Pucharu Świata 2014 w Bled była czwarta. Można przypuszczać, że wysoka stała forma pozwoli jej stanąć na podium podczas kolejnych czekających ją zawodów. Jednocześnie, zajmowane przez nią miejsca umacniają jej pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu.

W Niemczech zawodnicy wykonywali skoki w bardzo trudnych warunkach. Miejsce lądowania położone było w pobliżu sporego wzgórza porośniętego wysokimi drzewami, które były przyczyną dużych zawirowań powietrza. Dodatkowo niebo było bezchmurne i panowały wysokie temperatury powietrza. Wszystko to powodowało silne prądy termiczne. W zawodach brało udział 131 zawodników i 35 zawodniczek (10 zawodników i 4 zawodniczki z Polski). Dzięki bardzo dobrej organizacji i wykorzystaniu do skoków świetnego śmigłowca AS 350 B3 (wylot na 1000 metrów zajmował około 3 minut) udało się w dwa dni wykonać maksymalną ilość skoków przewidzianych przepisami dla zawodów tego typu. Dlatego zakończenie zawodów Pucharu Świata mogło się odbyć już w sobotę wieczorem po skokach.

Historyczny złoty krakowski medalista jest żołnierzem 6 bdow 6 BPD, a skoki spadochronowe trenuje – poza sekcją WKS „Wawel” – w ramach plutonu zabezpieczenia szkolenia 6 BPD (wcześniej SGSP 6 BDSz) i reprezentacji Wojska Polskiego w Spadochroniarstwie. Na swoim koncie ma już wykonanych blisko osiem i pół tysiąca skoków. Mamy nadzieję, że ten sukces pozwoli zająć naszym medalistom wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej całego Spadochronowego Pucharu Świata 2014.