Dziesiąta rocznica pobicia światowego rekordu wysokości na pokładzie Solar Impulse

Światowy rekord wysokości na pokładzie Solar Impulse (fot. Solar Impulse/Dominique Favre)

Dziesięć lat temu, 8 lipca 2010 r., szwajcarski pilot André Borschberg ustanowił niezwykły rekord świata FAI, osiągając wysokość 9235 m samolotem napędzanym energią słoneczną. Lot odbył się w bazie lotniczej Payerne w Szwajcarii jednomiejscowym samolotem Solar Impulse.

Podczas pamiętnego lotu André Borschberg ustanowił jeszcze dwa inne rekordy w kategorii samolotów zasilanych energią słoneczną: wzrost wysokości (8744 m) i czas trwania lotu (26 godz. 10 min. 19 sek.). Szwajcarski pilot samolotem Solar Impulse wystartował 7 lipca i wylądował następnego dnia, tym samym wykonując pierwszy nocny lot w historii lotnictwa słonecznego.

Te trzy rekordy oznaczały pierwsze oficjalne uznanie dla samolotu Solar Impulse. W kolejnych latach FAI ratyfikowało serię rekordów pobitych przez pilotów Bertranda Piccarda i André Borschberg na pokładzie dwóch różnych samolotów Solar Impulse. Pierwszy z nich HB-SIA, wdrożony w 2009 r., był używany do 2013 r. do kilku innowacyjnych przedsięwzięć, takich jak sławny lot z lipca 2010 r. Drugi samolot HB-SIB został zaprezentowany publicznie w 2014 r. Był na przemian pilotowany przez Piccarda i Borschberga podczas okrążania Ziemi w kilku etapach w latach 2015-2016.


(fot. Solar Impulse/Fabrice Coffini)

Dziś 67-letni szwajcarski pilot André Borschberga jest uważany za przedsiębiorcę z pasją do poszukiwań. Realizując swoje dziecięce marzenie o lataniu, trenował jako pilot w szwajcarskich siłach powietrznych. Następnie uzyskał wykształcenie w inżynierii i zarządzaniu. W 2003 roku poznał rodaka i poszukiwacza przygód Bertranda Piccarda, autora pierwszego na świecie nieprzerwanego lotu balonem z 1999 roku. Razem połączyli siły, aby zaprojektować samoloty Solar Impulse, które pozwoliłyby latać po całym świecie przy użyciu energii odnawialnej.

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus