35 medali i 3 rekordy świata - podsumowanie sezonu 2009 w sportach lotniczych

35 medali zdobyli Polacy podczas tegorocznych międzynarodowych zawodów w sportach lotniczych. Tym samym przedstawiciele sportów lotniczych ponownie zostali jedną z najbardziej utytułowanych reprezentacji sportowych Polski.

W sporcie samolotowym, tradycyjnie już, polscy piloci okazali się bezkonkurencyjni. Podczas 19. Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym rozegranych w Toruniu, Polacy - zdobyli cztery medale w klasyfikacji ogólnej. Indywidualnie złoto wywalczył Krzysztof Wieczorek, srebro - Janusz Darocha, brąz - Marek Kachaniak. Polacy wywalczyli również drużynowy tytuł mistrzów świata w lataniu precyzyjnym. Trzy medale, w tym drużynowe złoto przywieźli piloci również z 9. Rajdowych Mistrzostw Europy z Hiszpanii. Indywidualnie srebro wywalczyła załoga: Wacław Wieczorek – Bolesław Radomski, brąz załoga: Janusz Darocha – Zbigniew Chrząszcz.

Rok 2009 okazał się również wyjątkowo pomyślny dla polskiej reprezentacji w sporcie motoparalotniowym zaliczanym do mikrolotów. Podczas mistrzostw świata rozegranych w Czechach Polacy zdobyli pięć medali – dwa złote i trzy brązowe. Dodatkowo Polacy pobili trzy rekordy świata. W konkurencji slalom „koniczynka” nowe rekordy ustanowili: w klasie PF1 – Grzegorz Krzyżanowski, w klasie PL1 – Tomasz Kudaszewicz, w klasie PF1 kobiety – Emilia Plak. Podczas Mikrolotowych Mistrzostw Świata w Czechach Alojzy Dernbach zdobył złoty medal. Z tych samych mistrzostw polska drużyna wróciła ze srebrnym medalem.

W czerwcu br. w Turynie rozegrane zostały 3. Igrzyska Sportów Lotniczych. Sebastian Kawa - dwukrotny, w tym aktualny mistrz świata w wyścigach szybowcowych – również podczas igrzysk wywalczył złoto i tytuł mistrza. W sporcie szybowcowym srebrny medal indywidualny wywalczył również: Michał Lewczuk – w mistrzostwach świata juniorów w Finlandii. Na Słowacji, podczas mistrzostw Europy w klasach: otwartej, 15 m i 18 m - srebrny medal zdobył Łukasz Wójcik (klasa 15 m), a brąz Karol Staryszak (klasa 18 m).

Na Litwie w szybowcowych mistrzostwach Europy, w klasie światowej złoto wywalczył Jędrzej Skłodowski, a srebro Mikołaj Zdun. W klasie szybowców dwumiejscowych złoty medal wywalczyli Janusz Centka i Marek Szumski.

Łącznie 15 medali zdobyli Polacy podczas mistrzostw świata i Europy w modelarstwie lotniczym i kosmicznym.