Zmarł Stanisław Całka

Stanisław Całka (fot. archiwum Maciej Całka)

Aeroklub Ostrowski z przykrością poinformował, że w dniu 8 października 2019 odszedł Stanisław Całka – wielotni członek, pilot szybowcowy Aeroklubu Ostrowskiego.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w 12 października 2019, o godz. 12.00 w kościele parafialnym na ul. Szewskiej 1 w Kaliszu (osiedle Ogrody), następnie na cmentarzu komunalnym w Kaliszu przy ul. Poznańskiej.

Stanisław Całka urodził się 24 sierpnia 1945 w podkaliskich Godzieszach gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Kochający maż Barbary, z którą spędził blisko 50 lat szczęśliwego małżeństwa. Ojciec trójki, dziadek siódemki dzieci.

Inżynier mechanik, absolwent Technikum Samochodowego w Kaliszu oraz Politechniki Lubelskiej.

Nauczyciel i społecznik. W latach 70-tych, po ukończonych studiach, podjął pracę jako nauczyciel w szkole przy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Kaliszu. Wieloletni członek komisji egzaminacyjnej w zawodzie mechanik samochodowy w Ośrodku Szkolenia Rzemiosła przy Izbie Rzemieślniczej w Kaliszu.

Rzemieślnik oraz przedsiębiorca. Wieloletni kierownik warsztatów Stacji Transportu Wiejskiego w Kaliszu. W 1984 r. założył funkcjonujący do dziś, znany i renomowany serwis samochodowy na ulicy Czaszkowskiej w Kaliszu. Zasłużony dla szkolnictwa zawodowego, wyszkolił wielu czeladników i mistrzów zawodu.

Pilot szybowcowy. Swój pierwszy lot wykonał w 1962 r. Od samego początku związany sportowo i społecznie oraz jako działacz z Aeroklubem Ostrowskim. Wielokrotny uczestnik zawodów szybowcowych rangi Mistrzostw Polski, Pucharu Beskidów, II i III ligi szybowcowej. Kilkukrotnie stawał na podium regionalnych zawodów na wielu lotniskach w Polsce. Aktywny członek Zarządu swojego Aeroklubu, współorganizator szeregu zawodów i imprez w Michałkowie. Swoją pasją lotniczą zaraził obydwu synów i córkę. W swoim życiu wylatał ponad 1800 godzin na wielu typach szybowców i motoszybowców.

Pomimo, że od kilku lat nie latał do samego końca aktywnie uczestniczył w życiu społeczności lotniczej będąc zawsze gotowym do pomocy i służenia swoim doświaczeniem.
(Notę biograficzną przygotował Maciej Całka)

Źródło: Aeroklub Ostrowski
comments powered by Disqus