Mistrzostwa Polski w klasie modeli szybowców zdalnie sterowanych F3B rozegrane

Mistrzostwa Polski w klasie modeli szybowców zdalnie sterowanych F3B rozegrane (fot. aeroklub.nowytarg.pl)

W dniach 13-14.06.2016 r. Aeroklub Kujawski po raz kolejny był organizatorem Mistrzostw Polski w klasie modeli szybowców zdalnie sterowanych F3B, na których Aeroklub Nowy Targ reprezentował Arkadiusz Morawski. Warunki pogodowe pozwoliły na rozegranie pięciu pełnych rund.

W sobotę pogoda wyżowa - ok. 30 stopni w cieniu, pozwoliła wykazać się wszystkim w konkurencji termicznej, gorzej było w odległości i prędkości, gdzie zupełny brak wiatru lub kierunek z tyłu utrudniał holowanie dobalastowanych modeli. Arkadiusz Morawski po wykonaniu dwóch lotów po 1000 pkt., lecąc na prędkość niestety zahaczył skrzydłem o ziemię - na szczęście z modelem nic się nie stało, ale "wpadło" zero za lot i trzeba było odrabiać stratę do końca zawodów.

W niedzielę była już zupełna zmiana pogody, rano deszcz a późniejszy przechodzący front spowodował, że wiatr osiągał siłę do 7 m/s. Warunki termiczne uległy radykalnej zmianie. Trzeba było wykazać się umiejętnościami latania termiki w wietrze, wylatanie 10 minut już nie było takie łatwe pomimo dużo wyższych startów. Zastosowanie holi 1,22 mm pozwoliło osiągać starty powyżej 300 m (z 200-metrowego holu!), a balastowanie modeli o 1,6 kg ołowiu było normą.

A. Morawski ostatecznie zajął III miejsce, a żeby kolejny raz obronić pierwsze zabrakło niestety tego jednego lotu, ale cóż, taki sport.

Źródło: Aeroklub Nowy Targ
comments powered by Disqus