Dzień Otwarty z okazji 75-lecia Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich

75-lecie Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich (fot. Aeroklub Mielecki)

Zarząd Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich zaprasza wszystkich sympatyków lotnictwa na Dzień Otwarty. Impreza odbędzie się w dniach 18-19 września 2021 r. i została zorganizowana z okazji 75-lecia Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich.

Dla fanów lotnictwa, którzy przybędą na lotnisko w Mielcu w dniu 18 września w godzinach 10:00-14:00, przygotowano wystawę statyczną samolotów i szybowców, pokazy modelarskie (Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych "Leonardo"), lotnicze warsztaty plastyczne (EDU, ZHP Mielec), konkurs rzutek dla najmłodszych oraz loty zapoznawcze szybowcami. Będzie też pokaz Street Dance (Dirty Dance Studio), atrakcje dla dzieci oraz grill.

Oficjalna część uroczystości 75-lecia Aeroklubu Mieleckiego (wyłącznie dla zaproszonych gości) została zaplanowana w godzinach 15:00-19:00. Podczas uroczystości odbędzie się krótki pokaz w powietrzu i koncert.

A w godzinach 20:00-00:00 – Hangar Party z DJ-ami: V!KA, SandPokers, Michael Pow.

W dniu 19 września, w godzinach 10:00-15:00, podczas Dnia Otwartego Aeroklubu Mieleckiego zaplanowano loty zapoznawcze szybowcami. Loty zapoznawcze odbędą się wyłącznie w korzystnych warunkach pogodowych. W przypadku ich nie wystąpienia zakupiony lot będzie można odbyć w innym terminie.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.


Historia powstania Aeroklubu Mieleckiego zaczyna się i ściśle wiąże z działalnością braci Stanisława i Mieczysława Działowskich. I tak w roku 1928, po zdobyciu I nagrody w II Krajowym Konkursie Awionetek przez zawodników Aeroklubu Krakowskiego, dla mieszkańców miasta Mielca Magistrat miasta urządził bankiet w kwietniu 1928 roku, na który zaprosił braci Działowskich.

Działowscy przybyli na ów bankiet swoim samolotem DKD-4. Na tymże bankiecie Działowscy rzucili myśl zbudowania lotniska i zaproponowali, aby Magistrat na jego cele przeznaczył część terenów miejskich, na których mogłoby powstać lotnisko (najbliższe okolice miasta).

Za zgodą Magistratu utworzył się Komitet Budowy Lotniska. Najwięcej działalności przy tym przejawiali: były foto-laborant 3-go Pułku Lotniczego Wiktor Jaderny, dr praw Dziadyk, Dr med.Gawędo.

Teren został zniwelowany (za fundusze miejskie), lotnisko zostało oddane do użytku na jesień 1928 roku i odtąd, co roku Aeroklub Krakowski organizował w Mielcu pokazy lotnicze z udziałem braci Działowskich.

Lotnisko powstało za laskiem przy szosie Mielec – Kolbuszowa.

I taki można powiedzieć, był początek lotnictwa w Mielcu.

Więcej o historii Aeroklubu Mieleckiego na stronie www.aeroklub.mielec.pl/historia/

Źródło: Aeroklub Mielecki
comments powered by Disqus