Zawody Samolotowe i Szybowcowe w Celności Lądowania w Aeroklubie Krakowskim

Zawody Samolotowe i Szybowcowe w Celności Lądowania w Aeroklubie Krakowskim/ fot. AK

W minioną sobotę mieliśmy przyjemność zorganizować Zawody Samolotowe i Szybowcowe w Celności Lądowania. Zawody przygotowane z myślą o naszych członkach i osobach szkolących się w naszym Ośrodku Szkolenia miały na celu pokazanie piękna rywalizacji sportowej w lotnictwie, jednak co najważniejsze miały one charakter czysto towarzyski, integrujący społeczność Aeroklubu Krakowskiego.

Zawody zostały rozegrane w dwóch kategoriach: uczeń-pilot oraz pilot. W zawodach samolotowych wykorzystaliśmy nasze Cessny 150 SP-EGR oraz 152 SP-KOK. Wśród szybowców również bez niespodzianek, w powietrze wzbiły się Bociany SP-2762 oraz SP-3105. Na starcie stawiło się trzydziestu zawodników, w tym dwie kobiety. Frekwencja była zdecydowanie mniejsza niż przewidywaliśmy, jednak musimy pogodzić się z tym, iż w sobotę aura pogodowa nie sprzyjała rozgrywaniu zawodów. Jednak tego dnia wszystkim obecnym na lotnisku uśmiech z twarzy nie znikał, pomimo silnego wiatru i bardzo niskiej odczuwalnej temperatury udało się spędzić miło czas. Piloci samolotowi oddali po trzy lądowania precyzyjne, z czego dwa najlepsze były punktowane. W przypadku tej samej ilości punktów, braliśmy pod uwagę trzeci wynik zawodnika. Szybownicy oddawali po dwa loty za wyciągarką. Wyniki z dwóch lądowań były sumowane. Kryteria oceny były bardzo proste. Sto metrów od dolnego ogranicznika ustawiliśmy linię od której mierzyliśmy odległość miejsca w którym zatrzymał się szybowiec. W związku ze słabą kondycją finansów aeroklubu wprowadziliśmy opłatę startową rzędu 10 zł od zawodnika. Opłata pokryła koszty pucharów, dyplomów i kończącego zawody grill’a.

Jedno z najlepszych lądowań oddał Artur Szwed, zatrzymał się w odległości 4,90m od linii głównej, tym samym dzięki takiemu znakomitemu lądowaniu wygrał zawody wśród uczniów-pilotów.

-Takie zawody są potrzebne w aeroklubach, nie często ma się okazje spotkać ze znajomymi z lotniska w takiej ilości. Dzień uważam za udany zwłaszcza, że wygrałem konkurencje lądowań szybowcowych wśród uczniów. Bardzo silny czołowy wiatr pozwolił mi na krótki dobieg szybowca, co zaowocowało odległością 4,90 metra od linii zerowej. – mówił uśmiechnięty Artur Szwed.

Srebro przypadło koledze Jackowi Płaszczakowi a brąz wywalczył Dariusz Raglewski.

Wśród licencjonowanych zawodników najlepszy okazał się Zbigniew Batkiewicz, swoje długoletnie doświadczenie szybowcowe wykorzystał podczas towarzyskich zawodów. Pozycja druga przypadła Prezesowi Aeroklubu Krakowskiego Jackowi Turczyńskiemu a trzeci był Maciej Brzeziński.

Wiatr również pomógł pilotom samolotowym, pierwsze miejsce wśród uczniów wywalczyła Jolanta Drobnicka z wynikiem 30 punktów karnych. To zwycięstwo powinno zachęcić inne przedstawicielki płci pięknej do brania czynnego udziału w wydarzeniach lotniczych. Drugie miejsce przypadło Krzysztofowi Paszyńskiemu a trzecie miejsce dla Aleksandra Banasia.

Dla pilotów samolotowych licencjonowanych zawody były swego rodzaju lekcją przez zabawę, nie codziennie ma się okazję trenować precyzyjne lądowania. Może się okazać, że umiejętność precyzyjnego lądowania będzie bardzo przydatna w przypadku awaryjnego lądowania w terenie przygodnym. Tę kategorię wygrał Witold Słaboń z 5 punktami karnymi. Drugi był Marcin Wieczorek a trzeci Andrzej Godula.

-Zawody aeroklubowe potraktowałem jako dobrą zabawę połączoną z treningiem. W tym roku miałem okazje stawiać pierwsze kroki w zawodach ogólnopolskich, gdzie punktacja jest jeszcze bardziej rygorystyczna, gdzie każdy metr się liczy. Takie zawody to duża frajda a i też bardzo dobre miejsce do zebrania doświadczenia lotniczego. Kadrowicze mówią, że trzeba wykonać około 2000 lądowań precyzyjnych, aby być powtarzalnym i trafiać w „zero”. Wszystko przede mną – powiedział nam po zawodach Marcin Wieczorek.

-Powinniśmy częściej organizować takie zawody. Można się wielu rzeczy dowiedzieć podczas takiej imprezy, podpatrzyć jak inni lądują, wyciągnąć wnioski z własnych prób i starać się na przyszłość poprawić technikę. Jednocześnie była to bardzo fajna zabawa i okazja do spotkania z kolegami i koleżankami – mówiła najmłodsza zawodniczka pilotka samolotowa Katarzyna Gumula.

Wszystkim zaangażowanym w pomoc przy organizacji serdecznie dziękujemy. A kolegów i koleżanki zapraszamy na kolejną wiosenną edycję zawodów już w kwietniu. Miejmy nadzieję, że pogoda będzie lepsza.

Zdjęcia z zawodów - tutaj

WYNIKI

Piloci szybowcowi:
1.Zbigniew Batkiewicz 74,80
2.Jacek Turczyński 130,50
3.Maciej Brzeziński 143,80
4.Aleksander Banaś 165,20
5.Mariusz Markowicz 190,80

Uczniowie piloci szybowcowi:
 1.Artur Szwed 80,60
2.Jacek Płaszczak 96,10
3.Dariusz Raglewski 96,80
4.Paweł Lefek 98,00
5.Mariusz Wawrzynek 100,58
6.Tomasz Markowski 144,20
7.Paweł Bahyrycz 161,10
8.Maciej Podołowski 194,70
9.Witold Mizera 200,00

Piloci samolotowi:
1.Witold Słaboń 5
2.Marcin Wieczorek 20 / 25
3.Andrzej Godula 20 / 40
4. Marcin Hejnar 50
5.Bogdan Koraszewski 100
6.Jacek Turczyński 110
7.Katarzyna Gumula 120
8.Tomasz Bularz 150
9. Paweł Dobrowolski 190
10. Tomasz Bogacki 200 / 150
Jarosław Boguszewicz 200 / 150
Jakub Rąpała 200 / 150

Uczniowie piloci samolotowi:
1.Jolanta Drobnicka 30
2.Krzysztof Paszyński 115
3.Aleksander Banaś 150
4.Artur Szwed 190

Zespół AeroklubKrakowski.pl

Źródło: Aeroklub Krakowski
comments powered by Disqus