Inauguracja sezonu sportu samolotowego w Chełmie!

Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika (fot. aeroklubkrakowski.pl)

Już za tydzień ruszają wyczekiwane rozgrywki tegorocznego sezonu sportu samolotowego. Pierwszą imprezę kibice sportu nawigacyjnego będą mogli śledzić w Chełmie, na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Depułtyczach Królewskich.

W dniach 5-7 kwietnia odbędzie się trening Samolotowej Kadry Narodowej w Lataniu Rajdowo-Nawigacyjnym, natomiast po zakończeniu rozruchu kadrowiczów, w dniach 8-10 kwietnia odbędą się w formule rajdowej - 36. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika (dla przyp. Zdzisław Dudzik, legendarny trener kadry narodowej, który w latach 70’tych wprowadził ponownie, po II Wojnie Światowej polskich pilotów do międzynarodowych rozgrywek), zaliczane do rankingu Rajdowego Pucharu Polski 2016. Chełmskie zawody zostaną rozegrane w klasach - Advanced - klasie przejściowej dla pilotów początkujących, oraz - Unlimited - dla profesjonalistów. Dodatkowo w czasie zawodów Zdzisława Dudzika zostaną rozegrane II Międzyuczelniane Rajdowe Zawody Samolotowe, w których studenci pilotażu samolotowego trzech uczelni wyższych - WSOSP w Dęblinie, PWSZ w Chełmie oraz Politechniki Rzeszowskiej - będą rywalizować o to, kto dominuje w społeczności akademickiej.    

Aeroklub Krakowski będzie reprezentowany w klasie Unlimited przez Dariusza Lechowskiego, latającego w załodze z Bolesławem Radomskim z Aeroklubu Pomorskiego, oraz przez rodzinne załogi Krzysztofa i Kamila Wieczorków, oraz parę kuzynów Michała i Marcina Wieczorków. Natomiast w klasie Advanced, oraz w akademickich rozgrywkach krakowski klub będzie reprezentował Mateusz Kaliński.

 Warto przypomnieć, iż w klasie Unlimited zarówno zeszłoroczną 35. edycję rozgrywaną w Chełmie, jak i wcześniejszą 34. edycję im. Zdzisława Dudzika rozegraną w Radomiu, wygrała załoga rodzinna - ojciec z synem - Krzysztof i Kamil Wieczorkowie. W klasie Advanced triumfowała łódzka załoga Oliwia Stańczykowska - Ryszard Michalski. Jeśli chodzi o turniej akademicki, I Międzyuczelniane Rajdowe Zawody Samolotowe, zorganizowane z okazji 90-lecia dęblińskiej „Szkoły Orląt” wygrał Marcin Wieczorek, student WSOSP wraz z ówczesnym instruktorem AOSL w Dęblinie - Arkadiuszem Maruszewskim.

36. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika są początkiem cyklu przygotowań naszej reprezentacji do XX Rajdowych Mistrzostw Świata, które zostaną rozegrane we wrześniu, w Santa Cruz, w Portugalii.

Źródło: Aeroklub Krakowski
comments powered by Disqus