Przejdź do treści
Widok z kabiny samolotu podczas lotu nad Mazurami (fot. lotniskoketrzyn.pl)
Źródło artykułu

Ostatni dzień XXII MZPLiM – parada samolotów nad Mazurami

W dniach 5-9 sierpnia odbył się XXII Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur. Poniżej zamieszczamy relacje Stanisława Tołwińskiego, Prezesa Aeroklubu Krainy Jezior, z ostatniego dnia zlotu.

Nadszedł ostatni dzień XXII Międzynarodowego Zlotu Przyjaciół Lotnictwa i Mazur. Ponieważ to niedziela w 9-tym dniu sierpnia, o godzinę późniejszy zarządzony briefing załóg. Omówienie trasy przelotu widokowego nad Krainą Wielkich Jezior – widowiskowej parady samolotów, wskazówki nawigacyjne i procedury kolejności przelotu samolotów. O godzinie 11-stej rozpoczęcie startów na godzinny lot wyznaczoną trasą. Wrażenia z tego przelotu w bardzo symbolicznym wymiarze przedstawiają m.in. zdjęcia, które można zobaczyć na stronie www.lotniskoketrzyn.pl

Niestety nadszedł czas zakończenia przesympatycznej przygody pilotów (załóg lotniczych) w ramach już XXII Międzynarodowego Zlotu Przyjaciół Lotnictwa i Mazur. Podsumowanie organizatorów tych kilku dni spędzonych wspólnie oraz wręczenie załogom certyfikatów uczestnictwa.

A więc z dniem 8 sierpnia 2020 roku Suwałki znalazły się na lotniczej mapie świata z bezpiecznym pasem startowym do wykonywania operacji lotniczych w dzień i w nocy.

Po uroczystości oficjalnego otwarcia pasa startowego załogi, korzystając z zaproszenia Pana Prezydenta i podstawionego autokaru, udały się na zwiedzanie atutów dynamicznie rozwijającego się miasta Suwałki. Degustacja smacznych lodów zakończyła bardzo pobieżne (z braku czasu) poznawanie Suwałk. A dalej powrót na lotnisko, ogłoszenie wyników konkursu na celność lądowania, o Puchar Prezydenta Suwałk.

Przed wylotem na macierzyste lotniska, lunch w lotniskowej Kantynie Pilotów Dywizjonu 303 oraz zatankowanie paliwa do samolotów, na planowaną powrotną trasę. Przed startem z lotniska Kętrzyn Wilamowo, zobowiązano pilotów by SMS-ami lub telefonicznie zameldowali, o bezpiecznym lądowaniu na docelowych lotniskach bazowania samolotów.

I tak się działo do niedzielnego wieczoru! Nadchodzące meldunki SMS-ami uspokoiły organizatorów zlotu. Wszyscy bezpiecznie dolecieli do siebie, na macierzyste lotniska. Nastąpiła ulga w świadomości organizatorów. A więc wszystko zakończyło się bezpiecznie.

Teraz organizatorzy mogą zaplanować zasłużony odpoczynek!

Więcej zdjęć z ostatniego dnia Zlotu na stronie www.lotniskoketrzyn.pl

Stanisław Tołwiński


Przeczytaj również:
XXII MZPLiM z odwiedzinami w Gryżlinach i Kikitach
Uczestnicy XXII MZPLiM odwiedzili byłe lotnisko wojskowe w Ornecie

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony