Nieuprawnione wtargnięcie na część lotniczą lotniska Aeroklubu Gliwickiego

Szybowce na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego (fot. aeroklub.gliwice.pl)

W sobotę 5 maja 2018 r. o godzinie 14.26 na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego doszło do nieuprawnionego wtargnięcia na część lotniczą lotniska. Dwie osoby przebywały na pasie do lądowania od strony ul. Rybnickiej w odległości około 150 m od wytyczonej asfaltowej ścieżki rowerowej i zaledwie około 50 metrów od punktu przyziemnienia szybowców przy lądowaniu. Rzucały do siebie frisbee i nie zauważyły, że w tym czasie z prędkością około 120 km/h do lądowania podchodził szybowiec Junior.

Nad miejscem, w którym znajdowały się te osoby szybowce przelatują na wysokości około 1-2 metrów nad ziemią z prędkością około 100 km/h, zaś pilot nie ma już żadnej możliwości zmiany kierunku lądowania. W tej fazie lotu – na prostej do lądowania – szybowiec pokonuje drogę 30 metrów w ciągu jednej sekundy, przez co jest niezwykle mało czasu do podjęcia jakichkolwiek manewrów, które i tak z uwagi na niską wysokość są bardzo niebezpieczne. Przebywanie w tym miejscu stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia osób tam się znajdujących oraz dla pilotów.

Pilot szybowca zdołał jednak zmniejszyć opadanie szybowca, tak aby możliwie wysoko przeleć nad tymi osobami, co jednak wiązało się ze zmniejszeniem prędkości i utratą pełnej sterowności szybowca, doprowadzając do silnego uderzenia podwoziem o murawę lotniska podczas przyziemnienia i obustronnego pęknięcia belki kadłuba. Osoby przebywające w miejscu zabronionym natychmiast się oddaliły. Pilot nie odniósł obrażeń, jednakże szybowiec wymaga remontu i w tym sezonie już nie będzie użytkowany przez członków Aeroklubu Gliwickiego. Incydent został zgłoszony na Policję, zaś postępowanie w sprawie prowadzi Państwowa Komisja Badań Wypadków Lotniczych.

Wtargnięcia osób nieuprawnionych na część lotniczą lotniska – pasy przeznaczone do startów i lądowań – w ostatnim czasie stały się częstsze i każdorazowo stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia dla wszystkich użytkowników lotniska, jak i dla samych osób przebywających na murawie lotniska. Dla zapewnienia bezpieczeństwa Aeroklub Gliwicki apeluje i prosi o udostępnianie tej informacji, aby podczas spacerów wokół lotniska nie schodzić z wytyczonych tras spacerowo-rowerowych i aby każdorazowo zwracać uwagę osobom przebywającym na murawie lotniska!

Poniżej kilka zdjęć uszkodzonego szybowca:

Źródło: Aeroklub Gliwicki
comments powered by Disqus