Spróbuj latania na plecach!

Umiejętność kręcenia akrobacji podnosi bezpieczeństwo codziennego latania

Aeroklub Częstochowski zaprasza pilotów na kurs przygotowawczy do szkolenia w akrobacji podstawowej i akrobacji wyższej. Druga edycja kursu odbędzie się w dniach 21-22 lipca 2012 roku na lotnisku Rudniki. Zajęcia poprowadzi instruktor akrobacji szybowcowej Sławomir Talowski.

Tematy dla akrobacji podstawowej obejmą przypomnienie mechaniki lotu w zakresie autorotacji, omówienie krzywej wyrwania, a także sytuacji niebezpiecznych mogących zaistnieć podczas wykonywania akrobacji – informuje Sławomir Talowski. – Na zajęciach zaprezentuję też katalog figur oraz zasady wykonywania akrobacji w strefie. Przedstawię także zasady oceny figur przez sędziów oraz zasady wykonywania poszczególnych figur akrobacji podstawowej: korkociągu, pętli, przewrotu, wywrotu szybkiego. Omówię również zasady układania wiązanki figur oraz zasady wykonywania elementów akrobacji wyższej: lotu plecowego, wiraży na plecach, korkociągu plecowego.

Tematy dla akrobacji wyższej i wyczynowej przypomną zagadnienia z zakresu akrobacji podstawowej, zanalizują technikę wykonywania poszczególnych figur (wywrót, zawrót, ślizg na ogon, lot plecowy i wiraże), a także sytuacji nienormalnych, które mogą zdarzyć się podczas wykonywania akrobacji wyższej oraz omówią korkociąg plecowy jako sytuację niebezpieczną.


Zajęcia poprowadzi Sławomir Talowski, instruktor akrobacji szybowcowej. Na zdj. z synem
 

Kurs obejmie 10 godzin wykładów. Rozpocznie się w sobotę 21 lipca br. o godzinie 10. 00 na lotnisku Rudniki, a zakończy się 22 lipca 2012 roku o godzinie 12.00. Koszt kursu wynosi 200 zł. Zgłoszenia na najbliższą edycję należy przesyłać do instruktora akrobacji szybowcowej Sławomira Talowskiego: talowski@op.pl, tel. 501-601-060. Jest także jeszcze możliwość zakwaterowania w hoteliku na lotnisku po uprzedniej rezerwacji (tel. 695-520-666).

Aeroklub Częstochowski zaprasza nie tylko tych pilotów, którzy myślą o wyczynowym uprawianiu akrobacji szybowcowej, ale także początkujących pilotów, którzy zdobywają pierwsze umiejętności.
- Takie szkolenie – jak podkreśla Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego – przyda się pilotom w sytuacjach awaryjnych w codziennym lataniu.

Doświadczenia ostatnich lat, a zwłaszcza ostatniego roku w polskim lotnictwie podpowiadają, że spada umiejętność pilotażu w sytuacji korkociągu niezamierzonego na małej wysokości – mówi Włodzimierz Skalik. – To bardzo wyraźny sygnał. Szkolenia w akrobacji szybowcowej i samolotowej uczą nowych elementów, poprawiają bezpieczeństwo poprzez podnoszenie umiejętności pilotażowych. To element, na który w całym polskim lotnictwie trzeba zwrócić uwagę, bo wiele z tych tragicznych zdarzeń ma związek z niewłaściwym pilotażem, a zwłaszcza z wejściem w niezamierzony korkociąg na małej wysokości – podkreśla pilot.

To już druga edycja kursu organizowanego przez Aeroklub Częstochowski. ACz posiada w użytkowaniu jednomiejscowy szybowiec wyczynowy Swift, na którym trenują piloci akrobacyjni przygotowując się do współzawodnictwa. Na lotnisku Rudniki jest też już dwumiejscowy szybowiec Fox, na którym rozpoczęto już szkolenie pilotów w zakresie akrobacji wyższej i wyczynowej. Aeroklub Częstochowski planuje kolejne edycje kursu przygotowawczego do szkolenia w akrobacji podstawowej z wybranymi elementami akrobacji wyższej jeszcze w tym roku. (wik)
 

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus