Piloci dadzą popis akrobacji
Na lotnisko Rudniki Aeroklubu Częstochowskiego zlatują się piloci, którzy wezmą udział w Ogólnopolskich Zawodach w Akrobacji Samolotowej. A pierwsi zawodnicy już trenują swoje sekwencje. – Cieszymy się, że jest możliwość zaprezentowania mieszkańcom regionu jednej z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportów lotniczych – mówi Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego.
Dzisiaj – we wtorek 15 maja br. zjeżdżają się pozostali zawodnicy oraz sędziowie. Zawody – jak zapowiada Aeroklub Polski – będą rozgrywane zgodnie z Kodeksem FAI, przepisami dotyczącymi lotnictwa cywilnego oraz lokalnymi regulaminami. W zawodach wezmą udział najlepsi polscy piloci specjalizujący się w akrobacji samolotowej. Swój start w rudnickiej imprezie potwierdził m.in. Artur Kielak, akrobacyjny samolotowy mistrz Polski w klasie Advance, członek Aeroklubu Śląskiego, a co dzień kapitan Boeinga 767-800 w liniach lotniczych Ryanair.
– Organizacja tej sportowej imprezy to okazja dla Aeroklubu Częstochowskiego, aby jego młodzi piloci mogli podpatrzeć najlepszych zawodników w Polsce w akrobacji samolotowej – mówi Włodzimierz Skalik.
I podkreśla, że zarówno wiedza, jak i umiejętności pilotażu akrobacji samolotowej wpływają na podniesienie bezpieczeństwa lotu. A kontakt z najlepszymi polskimi pilotami pozwala na przedyskutowanie trudnych sytuacji, na praktyczne i przydatne wskazówki jak zachować się, gdy samolot wpadnie w korkociąg, czy jak postąpić w innej nieprzewidzianej sytuacji.
Pierwsi zawodnicy przylecieli na lotnisko Rudniki już w poniedziałek. Dzisiaj trenują. Docierają też pozostali piloci, którzy wezmą udział w Ogólnopolskich Zawodach w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced. Zawodnicy wystartują w środę 16 maja br. na samolotach: EXTRA 300 L (SP-ACM), EXTRA 330 LC (SP-AUP), Zlin 50 LS (SP-AUC), a także na maszynie zapasowej Zlin 50 LS (SP-AUD) oraz zgłoszonych samolotach prywatnych. Akrobacja lotnicza polega na pilotażu samolotu wykonującego figury. Te manewry statku powietrznego dokonywane przy użyciu sterów i ciągu zespołu napędowego zazwyczaj nie są stosowane w zwykłych lotach. Następujące po sobie figury akrobacji lotniczej nazywamy wiązanką. W zawodach na lotnisku Rudniki zobaczymy akrobację wyższą Advanced. Ale w zależności od stopnia trudności poprzedza ją akrobacja lotnicza: normalna (Basic) i średnia (Medium), a za nią lokuje się akrobacja wyczynowa (Unlimited). Na lotnisku Rudniki zobaczymy samoloty w locie plecowym czyli odwróconym. Piloci podczas takiego lotu wykonają najrozmaitsze figury akrobacyjne: pętle, ranwers, zwrot bojowy, korkociąg, zakręty na wznoszeniu i przeciągnięcia dynamiczne, różnego rodzaju beczki (sterowane, szybkie, wolne) oraz wszystkie figury łączone.
– Zawodnicy przedstawią wiązankę obowiązkową znaną oraz trzy konkurencje nieznane – informuje Jacek Bogatko, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego. – Do tego programu nieznanego piloci sami zgłaszają propozycje figur akrobacji samolotowej, z których następnie zostanie ułożony program dla wszystkich zawodników startujących w imprezie na lotnisku Rudniki.
Zawody potrwają do soboty 19 maja br. To ostatni dzień tej podniebnej akrobacyjnej rywalizacji. Uroczyste zakończenie imprezy jest przewidziane na 19 maja br. na godzinę 16.00. (wik)
Komentarze