75. rocznica powstania Aeroklubu Częstochowskiego

Aeroklub Częstochowski - Lotnisko Rudniki (fot. aeroklub-czestochowa.org.pl)

Aeroklub Częstochowski kończy w tym roku 75 lat. Ale nie byłoby tego stowarzyszenia gdyby nie wysiłek i upór osób przeżywających swą młodość w pierwszej połowie ubiegłego wieku.

Pierwsze częstochowskie próby w tej dziedzinie datuje się na początek dwudziestego stulecia, choć na poważnie zaczęto realizować lotniczą pasję wraz z powstaniem lotniska na Kucelinie w 1928 roku. Lotnisko działało do wybuchu wojny, a w latach 50. zostało pochłonięte przez rozbudowującą się hutę. Równolegle, na wschodnich rubieżach miasta funkcjonowała szkoła szybowcowa na Górze Ossona. Wokół tych dwóch miejsc skupiało się ówczesne życie lotnicze regionu i to one dały podwaliny pod przyszły Aeroklub Częstochowski.

Pod koniec września 1945 roku w Częstochowie pojawiła się delegacja z Departamentu Lotnictwa Cywilnego Ministerstwa Komunikacji. Jej członkowie mieli dokonać inspekcji obu funkcjonujących w mieście lądowisk. Podczas wizyty u ówczesnego prezydenta Częstochowy, dyrektor departamentu Jan Madejczyk wysunął propozycję utworzenia aeroklubu. Kilka dni później Ministerstwo Komunikacji poinformowało o swoich planach starostę. 10 listopada 1945 roku najbardziej zaangażowani przedstawiciele środowiska spotkali się w gabinecie prezydenta Tadeusza Wolańskiego na zebraniu założycielskim. Określono cele, przyjęto statut i dokonano wyboru władz, a na potrzeby klubu przekazano do dyspozycji budynek przy ul. Ochotników Wojennych. I w mgnieniu oka zaczęto organizować pierwsze szkolenia szybowcowe, pojawił się pierwszy aeroklubowy samolot i pierwsze zawody.

W 1953 roku lotnisko Kucelin staje się placem budowy walcowni blach grubych przy Hucie im. Bolesława Bieruta. Piloci zostają bez bazy. Aeroklub musi zawiesić swoją działalność. Na lotnisku w Rudnikach częstochowscy lotnicy mogli się pojawić dopiero w 1957 roku, choć te tereny zostały przekazane aeroklubowi 7 lat wcześniej. Decyzją władz centralnych do tego czasu terenem gospodaruje wojsko. To chyba najbardziej dramatyczny moment w dziejach Aeroklubu Częstochowskiego. Na szczęście kryzys udaje się przezwyciężyć i kolejne lata to czas budowania sportowej potęgi. Czas współzawodnictwa, sukcesów i zdobywania laurów w różnych lotniczych dziedzinach. I tak jest aż do dzisiaj.

Więcej o historii Aeroklubu Częstochowskiego oraz tegotocznych obchodach jubileuszu 75-lecia działalności na profilu www.facebook.com/AeroklubCzestochowski/

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus