Japoński samolot pasażerski MRJ rozpoczyna testy certyfikacyjne

Mitsubishi Regional Jet, fot. YouTube

Firma Mitsubishi Aircraft Corporation rozpoczęła testy certyfikacyjne samolotu Mitsubishi Regional Jet (MRJ), którego loty odbywają się w Moses Lake, w stanie Waszyngton. W tym zakresie producent współpracuje jednocześnie z Federalną Administracją Lotnictwa USA (FAA) oraz japońskim nadzorem lotniczym (JCAB).

„Oczywiście, jako japoński producent samolotów, ściśle współpracujemy z JCAB” - powiedział Andrew Telesca, szef biura zarządzania certyfikatami Mitsubishi Aircraft Corporation. „Nasze centrum testowe zlokalizowane jest w Stanach Zjednoczonych, ponieważ kraj ten jest jednym z naszych największych rynków docelowych, a dodatkowo współpraca z FAA w tym samym czasie, co z JCAB sprawia, że proces ten jest znacznie bardziej wydajny”.

W październiku 2018 r. Bombardier złożył pozew przeciwko Mitsubishi, twierdząc, że firma ta zatrudniła pracowników kanadyjskiej spółki i ukradła tajemnice handlowe, aby pomóc w procesie certyfikacji i testowania MRJ. Z kolei Mitsubishi w styczniu 2019 r. złożył swój pozew, twierdząc, że Bombardier „zaangażował się w nielegalne procesy antykonkurencyjne z zamiarem utrudnienia rozwoju i certyfikacji” samolotu. Obie sprawy pozostają w toku.

MRJ jest pierwszym samolotem pasażerskim w pełni zaprojektowanym i zbudowanym w Japonii od czasów NAMC YS-11, którego produkcja została zaprzestana w 1974 r. Wersja MRJ90 będzie mogła pomieścić 88 pasażerów w typowej konfiguracji i będzie napędzana silnikami Pratt & Whitney PW1217G. Przewiduje się, że odrzutowiec będzie mógł wykonywać loty o długości do 2000 NM i będzie wyposażony w awionikę Rockwell Collins Pro Line Fusion. Zgodnie z zapewnieniami producenta, konstrukcja ma trafić na rynek w 2020 r., a obecnie trwają prace rozwojowe wersji 70 i 100 miejscowych. 

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus