Cessna: Lepsze niż zakładano osiągi modelu Citation Latitude

Cessna Latitude

Jak poinformował koncern Cessna, w trakcie realizacji programu lotów próbnych modelu Citation Latitude, wykazał się on lepszymi osiągami niż pierwotnie zakładano. Poprawa dotyczy głównie zasięgu i długości rozbiegu, ale według przedstawicieli firmy wyniki były na tyle obiecujące, że można oczekiwać jeszcze lepszych. Certyfikacja Citation Latitude spodziewana jest w drugim kwartale 2015 r.

Zmiana specyfikacji przewiduje wzrost zasięgu do 5000 km, co oznacza jego zwiększenie o 370 km i skrócenie długości rozbiegu z prognozowanych wcześniej 1 228 m do 1 118 m.

„Program certyfikacji Citation Latitude jest w dwóch trzecich kompletny i na każdym etapie okazuje się strzałem w dziesiątkę", powiedział Scott Ernest, prezes i dyrektor generalny Textron Aviation. „Cały zespół koncentruje się na przekonaniu klientów, że Citation Latitude wykracza poza ich oczekiwania pod względem wzornictwa, jakości produkcji i ulepszeń, co przekłada się także na wydajność".

Firma wprowadziła do programu certyfikacji czwarty egzemplarz Latitude. Dotychczasowe testy w ramach certyfikacji Cessny Citation Latitude, to ponad 600 godzin w powietrzu w czasie ponad 260 lotów. Pierwszy prototyp samolotu zgodnie z harmonogramem oblatano w lutym tego roku, a kolejne dwa egzemplarze w maju i lipcu. Także w maju Cessna Latitude otrzymała od Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA) Type Inspection Authorization (TIA). Wydanie przez FAA ostatecznego certyfikatu typu spodziewane jest w drugim kwartale przyszłego roku.

21 października, pierwsza w pełni skonfigurowana Cessna Citation Latitude zadebiutuje oficjalnie na dorocznym spotkaniu Narodowego Stowarzyszenia Biznesu Lotniczego (NBAA) w Orlando, zaledwie trzy lata po uruchomieniu programu.

„Dzięki ciągłym inwestycjom w linię produktów odrzutowych Citation, mamy za sobą intensywny program lotów testowych i gotowy harmonogram produkcji nowych samolotów", powiedział Ernest. „Sukces programu Citation Latitude jest kolejnym wskaźnikiem naszego zaangażowania na rzecz właścicieli, którzy korzystają z samolotów Cassny każdego dnia, na całym świecie", dodał.

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus