8.BLTr: Szkolenie lotnicze można rozpocząć

Samolot CASA C-295M w locie - widok z boku (fot. kpt. M.Nojek)

8. Baza Lotnictwa Transportowego jest gotowa do rozpoczęcia szkolenia lotniczego w 2019 roku.

Na Balickim lotnisku w dniu 9 stycznia 2019 roku przeprowadzono loty metodyczne. Uczestniczyły  w nich samoloty będące w etacie 8. Bazy Lotnictwa Transportowego: dwa  statki powietrzne CASA C-295M i jeden M28 B/PT GC. Loty odbywały się według Planowej Tabeli Lotów (PTL) zabezpieczane przez naziemny personel.

Loty rozpoczęły się od brifingu dla wszystkich uczestniczących w nich lotników i służb zabezpieczających loty.

Następnie po odlodzeniu statków powietrznych rozpoczęło się szkolenie pilotów-instruktorów.

 

Piloci instruktorzy ćwiczyli i ujednolicali procedury szkolenia lotniczego, które będą obowiązywać w 2019 roku. Loty metodyczne miały temat: Loty z podejściem do lądowania wg systemów podejścia precyzyjnego ILS i podejścia nieprecyzyjnego VOR zgodnie z przepisami wykonywania lotów na lotnisku Kraków – Balice na statkach powietrznych CASA C-295M oraz M-28 B/PT GC.

Zgodnie z decyzją dowódcy 8. BLTr oraz na podstawie Regulaminu Lotów 2016 i Instrukcji Organizacji Lotów 2016 przed rozpoczęciem lotów szkolnych zalecane jest przeprowadzenie lotów instruktorsko-metodycznych. Mają one na celu ujednolicenie procedur szkolenia lotniczego realizowanego w danym roku. Są to loty przeznaczone dla instruktorów, którzy będą później szkolić personel latający 8. BLTr.

Po zakończeniu lotów odbyło się omówienie i podsumowanie lotów metodycznych.
Teraz możemy metodycznie rozpocząć szkolenie personelu latającego oraz bezpiecznie i profesjonalnie wykonywać wszystkie zadania lotnicze stawiane przed bazą.

kpt. M.Nojek

Źródło: 8. Baza Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus