Pierwsza kobieta-pilot za sterami śmigłowca bojowego

Por. pil. Marioli Andrasik za sterami śmigłowca bojowego Mi-24 (fot. 49blot.wp.mil.pl)

6 września 2016 r. jest pamiętnym dniem dla por. pil. Marioli Andrasik. Wówczas to pierwszy raz zasiadła za sterami śmigłowca bojowego Mi-24.

Zgodnie z planem szkolenia lotniczego na 2016 r. po dopełnieniu wyznaczonych procedur pani porucznik rozpoczęła tego dnia praktyczne szkolenie w powietrzu. Po wykonaniu pierwszych lotów i zdaniu egzaminów 8 września, obecnie wykonuje loty w składzie załogi jako pilot-operator w dzień zgodnie z przepisami lotów z widocznością (VFR). Jest pierwszą kobietą-pilotem w Pruszczu Gdańskim, która wykonuje loty na śmigłowcu Mi-24.

Por. pil. Mariola Andrasik jest absolwentką Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, którą ukończyła w 2012 r. z trzecią lokatą.  Podczas swojej niespełna czteroletniej służby zawodowej zdążyła już uzyskać nalot na poziomie 355 godzin.  Jej łączny nalot na wszystkich statkach powietrznych jakimi latała czyli samolot Cesna, śmigłowiec SW-4 „Puszczyk”, Mi-2 i Mi-24 wynosi obecnie 515 godzin. Pani porucznik życzymy samych sukcesów i oczywiście tyle samo lądowań co startów.

mjr Rafał Myrcik

Źródło: 49. Baza Lotnicza
comments powered by Disqus