Podwójna Akcja Serce

Casa C-295 - akcja serce

W miniony weekend krakowskie załogi samolotów CASA C-295 zrealizowały kolejne dwie „Akcje Serce. Tym samym 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego już 22 razy w tym roku podrywało samoloty w celu ratowania ludzkiego życia.

Piloci, technicy, personel naziemny i służby dyżurne 8. Bazy Lotnictwa Transportowego mają za sobą pracowity weekend. To właśnie ich wysiłek oraz zaangażowanie i trud lekarzy, a także personelu medycznego przyczyniły się do wykonania dwóch kolejnych lotów w ramach „Akcji Serce”.

Pierwsza z akcji rozpoczęła się kilka minut po godzinie 21:00 w piątkowy wieczór 28 lipca br. Lot został poprzedzony procesem planowania i przygotowania, podczas których oprócz przygotowania samolotu i załogi ustalono m.in. trasę lotu, sprawdzono pogodę oraz inne czynniki, które mogły mieć wpływ na wykonanie zadania. Wszystkie te czynności zostały wykonane możliwie szybko i sprawnie, gdyż przy transplantacjach to właśnie czas od pobrania organu do jego wszczepienia jest jednym z kluczowych elementów.

Tuż po 21:00 CASA C-295 o numerze bocznym 011 pod dowództwem kapitana pilota Jacka Kądziołki wykonał lot na trasie Kraków - Warszawa - Kraków - Warszawa - Kraków. Samolot CASA wraz z załogą powrócił do krakowskiej bazy o godzinie 04:30 w sobotni poranek.

Jak się okazało potrzeba ratowania ludzkiego życia pojawiła się tego samego dnia. Tuż przed północą 29 lipca br. kolejna załoga wystartowała do wykonania zadania w ramach „Akcji Serce”. Lotnicy pod dowództwem kapitana pilota Jarosława Jaworskiego w ciągu 5 godzin zrealizowali lot po trasie Kraków - Katowice - Poznań - Katowice – Kraków i tym samym zakończyli 22 w tym roku „Akcję Serce” w wykonaniu 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Loty wykonywane w ramach „Akcji Serce” to szczególny typ lotów, dzięki którym możliwe jest ratowanie ludzkiego życia. Wojskowi lotnicy od blisko 32 lat wykonują tego typu zadania. Zdecydowaną większość z nich realizują załogi 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a szczególnie lotnicy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z krakowskich Balic, choć coraz częściej zaszczyt wykonania tego typu lotów przepada także 33. Bazie Lotnictwa Transportowego z Powidza. Na potrzeby „Akcji Serce” w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot.

Weekendowe dwie „Akcje Serce” to w tym roku już osiemnasty i dziewiętnasty lot z Karkowa wykonany w celu ratowania ludzkiego życia. Trzykrotnie „Akcję Serce” realizowały załogi z powidzkiej Bazy. Tym samym przez pierwsze siedem miesięcy 2017 roku lotnicy z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego 22 razy przyczynili się do ratowania ludzkiego życia. Jest to pod tym względem rekordowy rok – w 2016 roku „Akcja Serce” realizowana była 6 razy, a w 2015 – 14 razy.

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus