Aviation Detachment 18-1

Samolot C-130 Hercules amerykańskiej eskadry lotniczej (fot. EPPW Spotters)

Rusza kolejna rotacja. 13 października 2017 r. do Powidza przylecieli żołnierze z 37 eskadry lotniczej (37th Airlift Squadron z 86th Airlift Wing) stacjonującej w Rammstein oraz 96 eskadry lotniczej (96th Airlift Squadron z 934th Airlift Wing) z Minneapolis.

Dowódca 33. Bazy Lotnictwa Transportowego płk Grzegorz Kołodziejczyk przywitał gości, którzy będą wykonywać zadania lotnicze skrzydło w skrzydło razem z naszymi pilotami.

Przez najbliższe cztery tygodnie żołnierze będą mieli okazję do podnoszenia swoich kwalifikacji. Wykonywanie wspólnych zadań jest dla nich niezwykle wartościowe. Nadrzędnym celem właśnie rozpoczętego Aviation Detachment jest rozszerzenie współpracy między armiami, skutkującej wzbogaceniem i wymianą doświadczeń. Podczas tego międzynarodowego spotkania piloci będą ćwiczyć m.in. loty w formacji, desantowanie (ludzi i sprzęu), ewakuację rannych.

Rotacja 18-1 będzie trwała aż do 10 listopada 2017 r., w tym czasie na powidzkim lotnisku będą dodatkowo stacjonować 2 samoloty C-130 H z Minneapolis i 2 C-130 J z Rammstein.

szer. Anna Okońska
(fot. szer. Anna Okońska)

Źródło: 33 Baza Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus