Kolejny unikat przekazany na salę tradycji 31. BLT

Księga „KU CZCI POLEGŁYCH LOTNIKÓW” pirzekazana na salę tradycji 31. BLT (fot. mł. chor. Sławomir Choczaj)

W dniu 10.01.2017 r., 31. Baza Lotnictwa Taktycznego gościła ks. Jana Ostryka, który dla polskich lotników F-16 postanowił przekazać cenną księgę pamiątkową poświęconą historii naszego lotnictwa w latach 1919 – 1933.

Początek wizyty ściśle związany był z zapoznaniem gości z dniem codziennym żołnierzy Sił Powietrznych służących na Krzesinach. Pobyt wśród „Jastrzębi” w hangarze nr 1, zapoznanie z wyposażeniem ratunkowym pilota czy z funkcjonowaniem naszej WSP, były nowym, ciekawym doświadczeniem, które na naszych gościach zrobiło duże, pozytywne wrażenie. Niemniejsze zadowolenie przyniosła wizyta pośród naszych samolotów historycznych, które zaprezentowała Grupa „Archeo”.

Kulminacyjnym punktem dnia była wizyta naszych gości na Sali Tradycji, gdzie zostali oni zapoznani z historią 31. BLT, zarówno tą teraźniejszą, ale i również z historią innych jednostek lotniczych, których tradycje baza kultywuje. Żołnierze mogli przekazać wszelką posiadaną wiedzę związaną z najważniejszymi wydarzeniami w Bazie, podkreślając wyjątkowy charakter wyróżnień honorowych, które przez ostatnie lata nierzadko były 31. BLT przyznawane przez przełożonych wyższego szczebla. Duże wrażenie na gościach zrobiły eksponowane pamiątki związane z Dowódcą Sił Powietrznych, gen. pil. Andrzejem Błasikiem, a także historyczne sztandary wojskowe pułków stacjonujących na Krzesinach od 1954 r.

To wyjątkowe spotkanie, swoją obecnością zaszczycili nasi Dowódcy: płk pil. Jacek Pszczoła – Dowódca 2. SLT oraz płk pil. Grzegorz ŚLUSARZ – Dowódca 31. BLT, którzy zapoznali gości ze specyfiką funkcjonowania tak ważnej jednostki lotniczej Sił Powietrznych.

Na zakończenie wizyty ks. Jan Ostryk, który z zamiłowania interesuje się historią lotnictwa wojskowego, na ręce Dowódcy 31. BLT przekazał unikatową księgę „KU CZCI POLEGŁYCH LOTNIKÓW” poświęconą wszystkim pilotom wojskowym, począwszy od zdobycia lotniska Ławica (06.01.1919 r.), poprzez sformowanie pierwszych eskadr lotnictwa myśliwskiego, aż do wydarzeń w 1933 r., tj. roku wydania tej publikacji.

Przekazując tak cenny dar, który docelowo będzie eksponowany na Sali Tradycji, ks. Ostryk stwierdził, że jest to właściwe miejsce, by wśród współczesnych lotników, którzy swoje zadania wykonują na samolotach F-16, nadal móc zapoznawać się z historią pisaną dziesiątki lat temu.

Należy również wspomnieć, że to wydarzenie, nie byłoby możliwe do realizacji, bez przychylności Dowódcy 2. SLT oraz Szefa Sekcji Wychowawczej 2. SLT, mjr. Dariusza Rojewskiego.

mjr Krzysztof Terzyk


(fot. mł. chor. Sławomir Choczaj)

Źródło: 31 Baza Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus