Przejdź do treści
Studenci WSOSP w 32.BLT (fot. wsosp.pl)
Źródło artykułu

Studenci WSOSP w 32.BLT

17 listopada br., roku grupa studentów Wydziału Lotnictwa Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie odbyła, w ramach zajęć z przedmiotu Ratownictwo Lotnicze i Lotniskowe, podróż studyjną do 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Zwiedzanie bazy miało na celu zapoznać studentów z kilkoma aspektami funkcjonowania jednostki, a możliwe było dzięki zaangażowaniu szefa Katedry Nawigacji Lotniczej Wydziału Lotnictwa, płk. nawig. Grzegorza Rosłana oraz z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim płk. pil. Macieja Trelki. Opiekunem podróży był jeden z pracowników Katedry Nawigacji Lotniczej pan mjr Michał Pyć.

Pierwszym obiektem udostępnionym dla studentów była wieża kontroli lotów. Kontrolerzy zapoznali uczestników wyjazdu z systemami nawigacyjnymi oraz ogólną specyfiką zarządzania wojskowym ruchem lotniczym, przedstawiając różnice względem ruchu cywilnego. Chętnie odpowiadali na pytania i dzielili się swoją wiedzą.

Możliwość przyjrzenia się samolotom MiG-29, TU-154 połączona z krótkim przedstawieniem obu maszyn z pewnością na długo pozostanie w pamięci studentów. Dowiedzieli się oni również jak wyglądało i jak będzie wyglądać szkolenie symulatorowe pilotów myśliwców, oraz dlaczego na wewnętrznej części stateczników pionowych pojawiły się twarze znanych polskich lotników.

Kolejnym miejscem odwiedzin była grupa poszukiwania i ratownictwa lotniczego - SAR, która przygotowała krótkie zwiedzanie swojego hangaru połączone z prezentacją posiadanych śmigłowców i ich możliwości. Opisywaniu zalet maszyny W-3 nie było końca, nawet sami ratownicy jeszcze nie korzystali ze wszystkich dostępnych w nim rozwiązań.

Następnym punktem było spotkanie z sokolnikiem i jego drapieżnymi ptakami. Wzbudziło ono duże zainteresowanie i ciekawość nie tylko ze względu na możliwość wysłuchania informacji o tajnikach tego zawodu, ale również przez możliwość bezpośredniego obcowania z sokołem czy jastrzębiem.

Ostatnim miejscem wyjazdu była sala tradycji i historii 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Przewodnik w bardzo interesujący ale i zwięzły sposób przedstawił dzieje jednostki na tle polskiego lotnictwa i historii europejskiej. Opowiadał różne ciekawostki m.in. o sposobie polskich pilotów na pociski V1.

Tradycyjnym zakończeniem każdej wizyty w bazie wojskowej była grochówka, podczas której studenci podziękowali przewodnikowi za oprowadzenie po bazie i wręczyli pamiątkę – książkę o Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie – Szkoła Marzeń.

Paweł Witek

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony