Przejdź do treści
Źródło artykułu

Na planetoidzie Ryugu osiadł kolejny lądownik

Planetoida Ryugu ma nowego mieszkańca. To lądownik MASCOT wypuszczony przez japońską sondę Hayabusa 2. O udanym lądowaniu poinformowała Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR), która wspólnie z agencją francuską opracowała lądownik.

Sonda Hayabusa 2 zaczęła zbliżanie do powierzchni planetoidy Ryugu we wtorek 2 października. Lądownik MASCOT oddzielił się od sondy w środę o godz. 3:58 polskiego czasu na wysokości 51 metrów nad powierzchnią obiektu. Następnie MASCOT osiadł na powierzchni.

„Z telemetrii lądownika mogliśmy ustalić, iż oddzielił się od statku matki i około 20 minut później dotknął powierzchni planetoidy” - powiedział Tra-Mi Ho z DLR Institute of Space System, który kieruje projektem MASCOT.

Zespół kontroli misji jest obecnie w kontakcie z lądownikiem. W trakcie procedury lądowania wykonano 20 zdjęć, które aktualnie są przechowywane w komputerze sondy Hayabusa 2, a potem zostaną przesłane na Ziemię. Gdy MASCOT zakończy wszystkie planowane pomiary w miejscu lądowania, przeskoczy w inną pozycję na asteroidzie, gdzie będzie kontynuował badania. Można go więc nazywać nie tylko lądownikiem, ale także łazikiem, chociaż nie jest wyposażony w koła, a po powierzchni planetoidy przemieszcza się przy pomocy skoków.

Mobile Asteroid Surface Scout (MASCOT) ma rozmiary 29,5 cm x 27,5 cm x 19,5 cm i masę 9,6 kg. Na swoim pokładzie posiada cztery instrumenty naukowe: spektrometr podczerwony, magnetometr, radiometr i kamerę.

Warto przypomnieć, iż 21 września na powierzchni planetoidy wylądowały dwa łaziki Rover-1A i Rover-1B, a lądowanie kolejnego jest planowane w przyszłym roku. Wszystkie one zostały wypuszczone przez sondę Hayabusa 2.

Hayabusa 2 to misja japońskiej agencji kosmicznej JAXA, której celem są badania planetoidy (asteroidy) 162173 Ryugu, należącej do grupy planetoid bliskich Ziemi, czyli takich, których orbity przebiegają względnie blisko orbity naszej planety. Sonda została wystrzelona z Ziemi 3 grudnia 2014 r., a obecnie znajduje się w pobliżu planetoidy Ryugu, około 300 milionów kilometrów od Ziemi.

Źródło: https://www.dlr.de/dlr/presse/en/desktopdefault.aspx/tabid-10172/213_read-30118/year-all/#/gallery/32227 (PAP)

cza/ ekr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony