Przejdź do treści
Doolitte Tokyo Raiders
Źródło artykułu

Doolittle Tokyo Raiders - przygotowania do obchodów 70 rocznicy nalotu na Tokio

W dniach od 17 do 20 kwietnia 2012 r., na terenie Narodowego Muzeum Sił Powietrznych USA zlokalizowanego w bazie lotniczej Wright-Patterson, w stanie Ohio, odbędzie się zjazd członków Doolittle Tokyo Raiders, w czasie którego planowane są uroczyste obchody 70 rocznicy pierwszego nalotu na Tokio. Na imprezie pojawi się ostatnich pięciu żyjących uczestników tego wydarzenia, członkowie chińskich rodzin, które pomagały lotnikom ukrywać się przed japońskimi wojskami, a także marynarze i oficerowie lotniskowca USS Hornet.

Dyrektor National Museum of US Air Force, Jack Hudson, powiedział, że wybranie placówki, jako miejsca uroczystości, jest dla niej zaszczytem i honorem. „Jako strażnicy historii, uważamy, że nie ma lepszego miejsca, które mogłoby we właściwy sposób pielęgnować i przekazywać historię Doolittle Raiders”, powiedział Hudson. „Misją Muzeum jest edukacja obecnych i przyszłych pokoleń oraz zachowanie i przybliżanie historii tych wszystkich, którzy bezinteresownie służyli naszemu narodowi w siłach powietrznych”, dodał.

Jako szczególny hołd dla Doolittle Raiders Tokyo, na terenie muzeum zaprezentuje się 25 bombowców B-25 Mitchell, co będzie największym zgromadzeniem tych maszyn od czasu II wojny światowej. Rok wcześniej na terenie placówki pojawiła się formacja 17 B-25.

18 kwietnia 1942 r., 16 dwusilnikowych bombowców B-25B Mitchell wystartowało z lotniskowca USS Hornet z sekretną misją zbombardowania instalacji wojskowych i przemysłowych w okolicach Tokio. Był to pierwszy nalot na Japonię od czasu ataku na Pearl Harbor 133 dni wcześniej. Podczas akcji żaden z samolotów nie został strącony przez japońską obronę przeciwlotniczą, ale później jedna maszyna wylądowała na terytorium ZSRR, gdzie lotnicy zostali internowani, a pozostałe skierowały się nad Chiny, gdzie z powodu braku paliwa lub złej pogody załogi musiały opuścić bombowce na spadochronach.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie NationalMuseum.af.mil

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony