Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnisko general aviation przerobione na park

To nie był żart Prima Aprilisowy, kiedy piloci z Chicago obudzili się w dniu 1 kwietnia 2003 r., stwierdzili, że na pasie startowym lotniska Meigs Field, które zlokalizowane jest na brzegu jeziora Michigan, ciężki sprzęt wyciął kilka dużych znaków "X". Okazało się, że ówczesny burmistrz tego miasta, Richard M. Daley, nakazał zniszczenie lotniska pod osłoną ciemności. Urzędnik przekonywał, że zamykając lotnisko uchronił centrum miasta przed ewentualnym atakiem terrorystycznym z użyciem samolotów, podobnym do tego, jaki miał miejsce 11 września 2001 w Nowym Jorku. Jego następca, Rahm Emanuel, wyjaśniał w zeszłym tygodniu, że była to właściwa decyzja.

Emanuel, który były szefem sztabu prezydenta Baracka Obamy i wysokim szczeblem doradcą Billa Clintona, wypowiedział się na ten temat w zeszłym tygodniu, kiedy oficjalnie ujawnił plany utworzenia w miejscu byłego lotniska miejskiego parku, dzięki któremu mieszkające w śródmieściu dzieci mają otrzymać dostęp do jeziora. Plan ma być realizowany przez Chicago Park District w ciągu najbliższych dwóch lat. Według Chicago Sun-Times, na konferencji prasowej czwartek, Emanuel powiedział, iż "Field Meigs już tu nie ma, a Northerly Island  będzie częścią miasta, w taki sposób, żeby każdy mógł tego doświadczyć. Myślę, że właśnie to trzeba było zrobić".

Według informacji prasowej, całkowity budżet projektu renowacji wynosi 4,3 mln dolarów, z czego 2,8 mln dolarów zagwarantowanych zostało w ramach federalnej dotacji Great Lakes Fisheries Ecosystem Restoration (GLFER). Budowa, która ma się rozpocząć w listopadzie 2012 r. i potrwać półtora roku. Najważniejszym atutem Meigs Field dla korzystających z niego pilotów była lokalizacja obiektu w bezpośrednim sąsiedztwie chicagowskiego downtown, gdzie praktycznie w odległości kilkuset metrów, znajdują się drapacze chmur, najsłynniejsze muzea, akwarium oraz budynki federalne. Lotnisko oznaczone było jako IATA: CGX , ICAO: KCGX i posiadało pas startowy o wymiarach 1200 x 46 m.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.chicagoparkdistrict.com

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony