Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wywiad wojskowy Ukrainy: w Rosji zniszczony został supernowoczesny samolot Su-57

Najbardziej zaawansowany rosyjski samolot wojskowy, Su-57 Felon, został zniszczony w wyniku ataku na lotnisko w Achtubińsku w obwodzie astrachańskim – podał w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy HUR.

"Trafienie w Su-57 jest pierwszym takim przypadkiem w historii" – oświadczył HUR w komunikacie w sieciach społecznościowych.

Maszyna została zniszczona w sobotę. Achtubińsk znajduje się w odległości 589 km od linii frontu. Ukraińcy pokazali dwa zdjęcia satelitarne lotniska w Achtubińsku; na zdjęciu z 7 czerwca widać cały samolot, zaś na zdjęciu, wykonanym dzień później przy maszynie widać "wyrwy po wybuchach i charakterystyczne plamy po pożarze, spowodowanym przez trafienie" – wyjaśniono.

HUR podkreślił, że Su-57 to najnowocześniejszy samolot rosyjskich sił powietrzno-kosmicznych, zdolny do przenoszenia rakiet Ch-59 i Ch-69. (https://t.me/DIUkraine/3953)

Brytyjskie ministerstwo obrony oceniało w ub. roku, że Su-57 Felon jest wykorzystywany w wojnie na Ukrainie, ale w ograniczonym zakresie, gdyż priorytetem dla rosyjskich sił powietrznych jest uniknięcie jego utraty.

Brytyjczycy informowali, że jest to najbardziej zaawansowany rosyjski naddźwiękowy odrzutowiec bojowy piątej generacji, wykorzystujący technologie stealth i wysoce zaawansowaną awionikę. Uznawali także, że misje z użyciem tej maszyny były prawdopodobnie ograniczone do przelotu nad terytorium Rosji i wystrzeliwania stamtąd na Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu typu powietrze-ziemia lub powietrze-powietrze.

Z Kijowa Jarosław Junko

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony