Wydano decyzję lokalizacyjną dla linii wysokiego napięcia zasilającej port lotniczy CPK
Spółka CPK otrzymała decyzję lokalizacyjną na wybudowanie linii wysokiego napięcia, która umożliwi zasilanie przyszłego portu lotniczego w energię elektryczną - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.
"Spółka CPK otrzymała decyzję lokalizacyjną dla budowy linii wysokiego napięcia 110 kV i 220 kV, które zastąpią przewidziane do likwidacji odcinki znajdujące się na terenie projektowanego lotniska. Ta inwestycja umożliwi zasilanie portu lotniczego w energię elektryczną" - podano.
Decyzja lokalizacyjna, wydana przez wojewodę mazowieckiego na podstawie tzw. specustawy przesyłowej, umożliwi usunięcie kolizji z napowietrznymi liniami 110 i 220 kV, będącymi własnością PGE Dystrybucja i Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Zgodnie z projektem rozbiórkę kolidujących odcinków poprzedzi budowa nowych linii poza obszarem lotniska.
Dodano, że kolejnym krokiem do realizacji inwestycji będzie złożenie wniosku o pozwolenie na budowę dla nowych linii 110 i 220 kV wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.
Spółka CPK przekazała, że zgodnie z treścią decyzji lokalizacyjnej uzyskała tytuł prawny do nieruchomości na zasadzie tzw. służebności przesyłu. Uzyskała również prawo dysponowania nieruchomościami, przez które przebiegają obie linie wysokiego napięcia, na cele budowlane.
Jak wyjaśniono, decyzja lokalizacyjna nie zmienia prawa własności gruntów i nie skutkuje ich wywłaszczeniem na rzecz CPK. Właścicielowi nieruchomości, przez teren których przechodzą planowane linie energetyczne, przysługuje odszkodowanie.
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system kolei dużych prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł.(PAP))
pif/ malk/
Komentarze