Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wicepremier Ukrainy: będzie więcej dronów, to będzie więcej naszych ataków i mniej okrętów Rosji

Ukraina będzie zwiększać produkcję dronów, co umożliwi kolejne ataki przeciwko okrętom rosyjskim - zapewnił ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow, który - jak pisze Reuters - odegrał kluczową rolę w rozwijaniu na Ukrainie produkcji bezzałogowców.

"Będzie więcej dronów, to będzie więcej ataków i mniej rosyjskich okrętów" - powiedział wicepremier w wywiadzie dla agencji Reutera opublikowanym w sobotę. Fedorow jest również ministrem odpowiedzialnym w rządzie Ukrainy za transformację cyfrową.

Podkreślił, że w porównaniu z rokiem 2022 produkcja dronów na Ukrainie wzrosła ponad 100 razy. "Myślę, że do końca tego roku wzrośnie w porównaniu z poprzednim rokiem o 120 do 140 razy" - ocenił Fedorow.

Ukraina, jak relacjonował, testuje systemy sztucznej inteligencji (AI), które pozwalają na zlokalizowanie celów i naprowadzanie dronów, nawet jeśli wrogie środki walki radioelektronicznej zakłócą systemy łączności. "Na razie wszystko jest w fazie testów, ale niektóre drony, które kupujemy używają AI do rozpoznawania celów" - powiedział wicepremier.

Ukraina przeprowadziła w ostatnim tygodniu ataki z użyciem dronów morskich i pocisków rakietowych w rejonie okupowanego Krymu. Jak zauważa Reuters, Kijów teraz przyznał się do ataków, co jest sygnałem rosnącej pewności siebie. Wcześniej Ukraina nie mówiła wprost, że ma związek z atakami na rosyjskie cele wojskowe w tym regionie. (PAP)

awl/ ap/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony