Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wiceminister Skurkiewicz: pokazy Air Show na lotnisku w Radomiu bardzo udane

Dobra pogoda, fenomenalne występy solistów i zespołów akrobacyjnych, bogata wystawa statyczna i tłumy na lotnisku świadczą o tym, że odbywające się w Radomiu Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu są bardzo udane – ocenił w niedzielę wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Wiceszef MON podkreślił, że radomski Air Show to największa tego typu impreza lotnicza odbywająca się w Polsce i w naszej części Europy.

"Pogoda dopisała, soliści, zespoły akrobacyjne dopisały, niesamowita wystawa statyczna, niesamowite tłumy - nic tylko się cieszyć i szykować się na kolejne pokazy" – ocenił Skurkiewicz podczas briefingu, który odbył się w trakcie niedzielnych pokazów.

Wiceszef MON podkreślił, że bardzo dobrze zostały też przyjęte przez publiczność pokazy nocne, które w sobotę po raz pierwszy w historii zorganizowano podczas radomskiej imprezy.

"Pomysł z nocnymi pokazami osiągnął swój cel, czyli takie +wow+, i to bez wątpienia jest jeden z tych elementów, który będzie przyciągał w kolejnych edycjach tutaj do Radomia, bo chcemy organizować pokazy tak, żeby zawsze czymś zaskoczyć" – zapowiedział Skurkiewicz.

Po zmierzchu maszynom wykonującym podniebne ewolucje towarzyszyły fajerwerki, światła, efekty pirotechniczne i muzyka. W 1,5-godzinnym widowisku wystąpiły: TS-11 Iskra, Grupa Akrobacyjna Żelazny, Bush Cat, SWIFT-1, Carbon Cub Ex 3, EXTRA-300SC, Su-22 M4, SWIFT-1, sześcioosobowy zespół motolotni Flying Dragons Start, śmigłowiec Bo-105, samolot C-130 oraz Aerosparx GROB G109B.

(fot. sierż. Rafał Samluk)

Wiceszef MON pytany, czy kolejna edycja Air Show odbędzie się także na lotnisku w Radomiu, odpowiedział, że nie wyobraża sobie, żeby te pokazy odbywały się w innym mieście.

"Radom ma najlepszą infrastrukturę przygotowaną komunikacyjnie w samym środku Polski. Jest też dobra współpraca pomiędzy organizatorem wojskowym a miastem" – podkreślił. Dodał, że dobrze przygotowana została m.in. komunikacja miejska na lotnisko oraz parkingi dla osób, które przyjechały samochodami.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu organizowane są zwykle co dwa lata. Ostatni raz impreza odbyła się w 2018 r. i wówczas wzięło w niej udział ponad 160 tys. widzów. Pięcioletnia przerwa związana była z pandemią i rozbudową lotniska Warszawa-Radom. Tegoroczna, 17. już edycja poświęcone jest obchodom Święta Lotnictwa oraz 90. rocznicy udanego przelotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim. Organizatorem pokazów jest Agencja Mienia Wojskowego oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony