Węgry: myśliwce Gripen zakończyły misję patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich
Węgierskie myśliwce Gripen zakończyły w czwartek czteromiesięczne patrolowanie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w ramach NATO-wskiej misji Baltic Air Policing (BAP). W jej trakcie były 19 razy podrywane w powietrze w celu przechwycenia niezidentyfikowanych rosyjskich samolotów.
„Węgierskie siły powietrzne wykonywały swoje obowiązki w czasie wojny na Ukrainie i zwiększonego napięcia między NATO a Rosją na poziomie niespotykanym od czasów zimnej wojny” – powiedział w czwartek Gabor Gion z węgierskiego ministerstwa obrony.
Pokreślił, że Węgry chcą nie tylko korzystać z dobrodziejstw członkostwa w NATO, ale także przyczyniać się do kolektywnej obrony w ramach Sojuszu.
Węgrzy od sierpnia kierowali misją BAP, stacjonując w bazie w litewskich Szawlach. W misji uczestniczyły cztery Gripeny oraz prawie 80 żołnierzy.
Zgodnie z protokołem, po otrzymaniu alarmu NATO-wskie samoloty muszą przechwycić niezidentyfikowany obiekt w przeciągu 15 minut. Węgierskie Gripeny były podczas misji alarmowane 19 razy; we wszystkich przypadkach alarmy były wywołane pojawieniem się niezidentyfikowanych rosyjskich samolotów.
„Rosyjskie samoloty latają zazwyczaj między Petersburgiem a obwodem kaliningradzkim” – wyjaśnił szef węgierskiej misji Attila Vanyik.
Dowództwo nad misją BAP przejął w czwartek kontyngent z Polski. Węgry wyraziły gotowość ponownego uczestnictwa w misji w 2025 roku. W przeszłości Węgrzy brały udział w BAP również w 2015 oraz 2019 roku.
Litewski wiceminister obrony Vilius Semeszka poinformował w czwartek, że Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 11 - złożony ze 150 żołnierzy i pracowników oraz czterech samolotów F-16 wraz z niezbędnym uzbrojeniem i sprzętem - przejął w tym dniu dowodzenie misją NATO w Szawlach.
NATO-wska misja polskich lotników z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku rozpoczęła się już 1 października, o dwa miesiące wcześniej niż wstępnie planowano, ale Orlik-11 w tym czasie pełnił zadania jako państwo wspierające. Teraz polski kontyngent przejął dowodzenie misją.
Baltic Air Policing to misja polegająca na patrolowaniu przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, pełniona rotacyjnie przez członków Sojuszu Północnoatlantyckiego od 2004 roku, tj. od wstąpienia Litwy, Łotwy i Estonii do NATO, ponieważ kraje te nie posiadają własnych myśliwców.
Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)
mrf/ mal/
Komentarze