W Portugalii zatrzymania oszustów sprzedających podrobione części do samolotów
Co najmniej trzy osoby zostały zatrzymane w środę w Portugalii podczas policyjnej obławy na oszustów sprzedających podrobione części zamienne do samolotów głównego państwowego przewoźnika, spółki TAP. Linie te od 2009 r. realizują m.in. bezpośrednie połączenia Lizbony z Warszawą.
Według policji zatrzymane osoby miały pomagać w sprowadzaniu podrabianych części do silników samolotów, z których korzysta TAP.
Jak przekazała w środę wieczorem portugalska telewizja SIC, powołująca się na śledztwo, wśród zatrzymanych jest były pracownik linii lotniczych TAP oraz dwaj przedsiębiorcy uwikłani w proceder. Postawiono im już m.in. zarzuty korupcji, fałszowania dokumentów oraz działań na szkodę bezpieczeństwa lotniczego.
Według SIC na trop afery natrafiono w 2023 r., kiedy po zamówieniu nowych elementów do silnika jednej z maszyn odkryto podróbkę części zamiennej bazującą na wyeksploatowanym sprzęcie.
Władze przewoźnika miały z własnej inicjatywy zawiadomić wówczas Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego i portugalską prokuraturę. Tłumaczyły, że sfałszowany sprzęt nabyły od zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii firmy AOG Technics, która oferowała rzekomo nowe części zamienne na podstawie certyfikatu jakości.
"Mózgiem" procederu, jak przekazała SIC, był 37-letni Jose Alejandro Zamora Yrala, syn polityka Jose Zamory Lopeza z wenezuelskiej partii Akcja Demokratyczna. Biznesmen kierujący brytyjską firmą dostarczającą sfałszowane części do silników lotniczych, został już wcześniej zatrzymany w Anglii.
Według środowych deklaracji władz spółki TAP przewoźnikowi udało się już zidentyfikować i wymienić wszystkie dostarczone do jego samolotów części zamienne pochodzące od firmy, którą kierował Zamora Yrala.
Z Lizbony Marcin Zatyka



Komentarze