Przejdź do treści
Źródło artykułu

W czerwcu Piknik Odlotowe Suwałki Air Show 2024

Piknik Odlotowe Suwałki Air Show 2024 odbędzie się 29 czerwca na lotnisku w Suwałkach. Do miasta przyleci kilkadziesiąt samolotów. Mieszkańcy zobaczą na niebie akrobacje i pokazy.

Piknik odbędzie się trzeci raz. Będzie można zobaczyć kilkadziesiąt samolotów i innych obiektów latających.

Jak zapowiedział we wtorek prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, impreza rozpocznie się ceremonią nadania lotnisku imienia gen. bryg. pilota Witolda Urbanowicza, urodzonego w Olszance k. Suwałk. Urbanowicz podczas II wojny światowej był m.in. dowódcą eskadry 303 Dywizjonu Myśliwskiego Warszawskiego im. Tadeusza Kościuszki.

W programie Air Show organizatorzy zaplanowali akrobacje lotnicze, pokazy samolotów i śmigłowców wojskowych, cywilnych i historycznych, pokazy paralotni i balonów.

Na niebie będzie można zobaczyć ORLEN Grupę Akrobacyjną Żelazny. Do Suwałk przylecą dwa migi-29, które stanowiły trzon polskich sił powietrznych i zastępujący je FA-50 – południowokoreański lekki dwuosobowy samolot bojowy. Po zmroku zaplanowano też samolotowe pokazy pirotechniczne.

Prezydent Renkiewicz poinformował, że w ubiegłym roku przez lotnisko podczas pikniku przewinęło się ok. 20 tys. osób.

„W tym roku liczymy, że będzie jeszcze więcej ludzi i cieszę się, że impreza jest tak dobrze odbierana” – dodał.

Tegoroczne Odlotowe Suwałki honorowym patronem objął minister obrony narodowej, dlatego włodarz miasta zapowiedział udział w pokazach maszyn wojskowych.

Air Show odbywa się na lotnisku w Suwałkach. Przeszło ono w 2019 r. gruntowny remont, który kosztował miasto 27 mln zł. Powstał pas startowy o długości 1320 m i 30 m szerokości. Mogą z niego korzystać samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, ale również np. awionetki, śmigłowce, szybowce czy motolotnie. Oprócz pasa startowego zbudowana została też płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania i infrastruktura techniczna.

Podczas tegorocznej imprezy jest mmiana organizacji dojazdu i wyjazdu na teren lotniska.

(fot. UM Suwałki)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony