Przejdź do treści
Źródło artykułu

We wschodniej Anglii rozbił się zabytkowy Spitfire

25 maja 2024 r., w pobliżu bazy lotniczej RAF Coningsby we wschodniej Anglii (QCY/EGXC) rozbił się myśliwiec Spitfire, należący do eskadry zabytkowych brytyjskich samolotów z czasów II wojny światowej (znaki rejestracyjne MK356). Ministerstwo obrony potwierdziło, że w wypadku zginął pilot i ze był on jedyną osobą na pokładzie.

"Z wielkim smutkiem musimy potwierdzić śmierć pilota RAF w tragicznym wypadku w pobliżu RAF Coningsby" - przekazało ministerstwo obrony, dodając, że rozpoczęte dochodzenie ustali przyczyny wypadku.

RAF Coningsby w hrabstwie Lincolnshire jest bazą zarówno nowoczesnych myśliwców, jak i Battle of Britain Memorial Flight - kolekcji myśliwców i bombowców z czasów wojny, które biorą udział w pokazach lotniczych i rocznicowych obchodach. W jej skład wchodzi sześć myśliwców Supermarine Spitfire, dwa Hawker Hurricane, bombowiec Avro Lancaster, samolot transportowy Douglas C47 Dakota i dwa treningowe de Havilland Chipmunk. Samoloty są pilotowane przez regularne załogi Królewskich Sił Powietrznych.

Niektóre z nich miały zaprezentować się w sobotę na pokazie lotniczym w Lincolnshire, a zabytkowe samoloty za niespełna dwa tygodnie mają wziąć udział w obchodach 80-lecia lądowania aliantów w Normandii.

W latach 30. i 40. XX wieku zbudowano ponad 20 tys. Spitfire'ów, które dzięki swojej zwrotności i osiągom odegrały kluczową rolę w obronie Wielkiej Brytanii przed atakami niemieckiej Luftwaffe podczas Bitwy o Anglię w 1940 roku. Około 70 z nich zachowało się w stanie pozwalającym na odbywanie lotów. 

Katastrofa zabytkowego Spitfire we wschodniej Anglii

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony