Przejdź do treści
Wojskowy dron kosmiczny X-37B wylądował na przylądku Canaveral (fot. kadr z filmu na youtube.com)
Źródło artykułu

USA: wojskowy dron kosmiczny X-37B wylądował na przylądku Canaveral

Amerykański wojskowy dron kosmiczny X-37B wylądował w sobotę na przylądku Canaveral na Florydzie w USA po spędzeniu prawie dwóch i pół roku na orbicie Ziemi - poinformował koncern lotniczy Boeing.

Bezzałogowy wahadłowiec, którego pierwszy lot odbył się w 2010 roku, spędził w kosmosie łącznie ponad dziesięć lat, wykonując w tym czasie sześć misji – dodał amerykański producent w komunikacie prasowym.

"Nadal bije rekordy i zapewnia naszemu krajowi niezrównaną zdolność do szybkiego testowania i integrowania nowych technologii kosmicznych" – oświadczył Jim Chilton, wiceprezes Boeing Space.

X-37B został zaprojektowany dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych przez United Launch Alliance, spółkę joint venture pomiędzy Boeingiem i Lockheed Martin. Ma dziewięć metrów długości, rozpiętość skrzydeł 4,5 metra i jest zasilany panelami słonecznymi.

Ostatnia misja drona rozpoczęła się w maju 2020 r. Jej celem było przetestowanie reakcji niektórych materiałów w kosmosie, ocena wpływu promieniowania otoczenia w kosmosie na różne nasiona i przekształcenie promieniowania słonecznego w energię radiowo-elektryczną.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony