Przejdź do treści
Źródło artykułu

USA: Pentagon kupi 375 nowych myśliwców F-35

Amerykańskie ministerstwo obrony i koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zawarły wstępne porozumienie w sprawie dostawy w ciągu trzech lat 375 myśliwców F-35 dla sił zbrojnych USA – przekazały strony umowy w oświadczeniu.

"Z przyjemnością ogłaszamy, że Pentagon i Lockheed Martin osiągnęły porozumienie w sprawie zakupu kolejnych myśliwców F-35 w liczbie 375 statków powietrznych" – powiedział w poniedziałek przedstawiciel ministerstwa obrony William LaPlante.

Jak na razie umowa jest dżentelmeńska i, jak oszacował Reuters, warta około 30 mld dolarów. Ogłoszona deklaracja jest punktem wyjścia do wyceny kontraktu i złożenia zamówienia.

Najpopularniejszą wersją myśliwców Lockheed Martin jest F-35A. Pierwszy taki samolot kosztował 221 mln dolarów, kiedy zszedł z linii produkcyjnej w 2007 roku. Od tego czasu produkcja tych maszyn i popyt na nie wzrosły, dzięki czemu cena "niewidzialnego" myśliwca piątej generacji spadła do 79 mln dolarów za sztukę.

Pentagon zapowiedział, że ostateczna liczba samolotów dostarczonych zgodnie z umową może ulec zmianie. Ostatnio w 2019 roku amerykańskie ministerstwo obrony dokonało zakupu 478 myśliwców F-35. Kolejnymi potencjalnymi klientami Lockheed Martin są Grecja i Czechy – pisze agencja Reutera.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony