Przejdź do treści
Ukraiński wywiad wojskowy zidentyfikował rosyjskich lotników odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne (fot. Główna Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy)
Źródło artykułu

Ukraina: wywiad wojskowy zidentyfikował rosyjskich lotników odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne

Ukraiński wywiad wojskowy HUR zidentyfikował rosyjskich pilotów i dowódców bazy wojskowej Engels, którzy odpowiedzialni są za ostrzeliwanie infrastruktury cywilnej Ukrainy rakietami manewrującymi z bombowców strategicznych Tu-95MS, Tu-160 i Tu-22MZ.

„Oficerowie operacyjni i analitycy HUR (…) zidentyfikowali personel i dowództwo jednostek 22. Dywizji Ciężkiego Lotnictwa Bombowego (…) (jednostka wojskowa 06987, lotnisko bazy Engels, obwód saratowski) zaangażowane w ataki rakietowe na infrastrukturę cywilną Ukrainy” – poinformowano w poniedziałek na Telegramie.

Nazwiska 29 lotników, ich zdjęcia i dane osobowe zostały opublikowane na stronie internetowej ukraińskiego wywiadu. HUR pokazał tam także zdjęcia i dane dwóch członków załogi bombowca strategicznego Tu-22M3, zestrzelonego przez Ukraińców 19 kwietnia. (https://tinyurl.com/4wuswp4u)

Wywiad wyjaśnił, że 22. Dywizja Ciężkiego Lotnictwa Bombowego składa się z 121. i 52. pułku lotniczego. Pierwszy z nich stacjonuje na lotnisku Engels w obwodzie saratowskim przy granicy z Kazachstanem, zaś drugi w Szajkowce w obwodzie kałuskim, który graniczy z obwodem moskiewskim.

W komunikacie wyjaśniono, że lotnicy tych jednostek są odpowiedzialni za planowanie i dokonanie ostrzałów celów na Ukrainie rakietami lotniczymi Ch-22/32 oraz Ch-101/555/55.

„To właśnie ci lotnicy są odpowiedzialni za liczne ofiary i zniszczenia na Ukrainie w wyniku zbrodniczego terroru rakietowego, który prowadzony jest z terytorium Federacji Rosyjskiej” – podkreślił HUR.

Ukraiński wywiad ostrzegł, że sprawca każdej zbrodni wojennej przeciw Ukrainie zostanie ukarany. (https://t.me/DIUkraine/3820)

Listę zidentyfikowanych rosyjskich zbrodniarzy wojennych można obejrzeć pod linkiem: https://gur.gov.ua/content/22vbad.html

Z Kijowa Jarosław Junko

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony