Przejdź do treści
Źródło artykułu

Turcja: prezydencki samolot transportuje do Strefy Gazy leki, materiały medyczne i lekarzy

Turcja wysłała w niedzielę prezydencki samolot transportujący przeznaczone dla Strefy Gazy leki, materiały medyczne oraz grupę lekarzy - poinformował turecki minister zdrowia Fahrettin Koca.

"Nasz samolot wystartował, aby pomóc Gazie. Samolot prezydencki wypełniony lekarstwami i zaopatrzeniem medycznym, na pokładzie którego znajduje się też 20 lekarzy specjalistów, wyleciał z Ankary do Egiptu" - napisał Koca na platformie społecznościowej X, znanej wcześniej jako Twitter.

Zespół lekarzy zbada warunki od utworzenia szpitali polowych na egipskim lotnisku El-Arish na półwyspie Synaj i na przejściu granicznym w Rafah, łączącym półwysep ze Strefą Gazy. "Lekarze wybrali niezbędne leki, środki i materiały medyczne dla mieszkańców Gazy" - wskazał turecki minister.

W sobotę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przeprowadził rozmowę z szefem biura politycznego Hamasu Ismailem Hanije, którego zapewnił, że "pracuje nad zapewnieniem Gazie pomocy humanitarnej, a rannym Palestyńczykom oferuje leczenie w tureckich szpitalach".

Podczas rozmowy Erdogan potwierdził starania dotyczące "natychmiastowego zawieszenia broni i walki o trwały pokój i utworzenie państwa palestyńskiego w granicach z 1967 roku ze stolicą w Jerozolimie".

Izrael w wyniku tzw. wojny sześciodniowej z 1967 roku zajął należące wówczas do Syrii Wzgórza Golan, jordański Zachodni Brzeg, część Jerozolimy, okręg Gazy i półwysep Synaj, który w 1979 roku - na mocy egipsko-izraelskiego porozumienia pokojowego - wrócił do Egiptu. Niepodległa Palestyna miałaby obejmować obszar Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy.

Władze Turcji zaoferowały po wybuchu walk w Izraelu i Strefie Gazy mediację mającą doprowadzić do zaprzestania działań wojennych. "Trwały pokój na Bliskim Wschodzie jest możliwy jedynie poprzez ostateczne rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego" - zaznaczył 8 października Erdogan.

Konflikt rozpoczął atak terrorystyczny palestyńskiego Hamasu, który 7 października wdarł się na terytorium Izraela, mordując mieszkańców przygranicznych miasteczek i porywając ponad 200 osób. W jego następstwie Izrael rozpoczął ostrzał kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy zabijając, zgodnie z danymi władz regionu, ponad 4 tys. ludzi. W atakach Hamasu na Izrael śmierć poniosło ponad 1,4 tys. osób. (PAP)

jbw/ fit/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony