Przejdź do treści
Wizz Air - logo na samolocie
Źródło artykułu

TSUE oddalił odwołanie Wizz Air w sprawie pomocy rządu Rumunii w ratowaniu spółki TAROM

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił w czwartek odwołanie Wizz Air w sprawie pomocy rządu Rumunii w ratowaniu spółki TAROM. Pomoc ta, wynosząca 36,7 mln euro, jest zgodna z prawem Unii.

W lutym 2020 r. Rumunia zgłosiła Komisji Europejskiej pomoc w postaci pożyczki w wysokości około 36,7 mln euro, którą zamierzała przyznać rumuńskiemu przedsiębiorstwu lotniczemu TAROM na ratowanie spółki. Decyzją z dnia 24 lutego 2020 r. Komisja uznała tę dotację za pomoc państwa zgodną z rynkiem wewnętrznym.

Przedsiębiorstwo lotnicze Wizz Air zaskarżyło tę decyzję do Sądu Unii Europejskiej. Wyrokiem z dnia 4 maja 2022 r. Sąd oddalił tę skargę. Zdaniem Sądu przedmiotowa pomoc jest zgodna z rynkiem wewnętrznym, ponieważ ma na celu zapobieganie trudnościom społecznym lub niedoskonałości rynku, jakie mogłoby spowodować przerwanie świadczenia usług przez spółkę TAROM dla skomunikowania regionów w Rumunii.

Wizz Air wniósł odwołanie od wyroku Sądu do Trybunału Sprawiedliwości, który oddalił je w czwartek w całości i tym samym utrzymał w mocy wyrok Sądu.

Trybunał potwierdził, że stosunkowo ograniczony rozmiar rynku właściwego nie stoi na przeszkodzie temu, aby świadczona na nim usługa mogła zostać uznana za ważną, tak że jej przerwanie mogłoby spowodować poważne trudności społeczne lub powodować niedoskonałość rynku.

Trybunał oddalił również argumenty Wizz Air dotyczące hipotezy zastąpienia spółki TAROM przez jej konkurentów na trasach krajowych, obsługiwanych wyłącznie przez tę spółkę, wielokrotnego udostępnienia państwowych dotacji na rzecz spółki TAROM, a także wszystkich innych względów prawnych podniesionych przez Wizz Air.

Z Brukseli Łukasz Osiński

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony