Przejdź do treści
Źródło artykułu

Trwa Piknik Odlotowe Suwałki Air Show 2023

Piknik Odlotowe Suwałki Air Show 2023 rozpoczął się w sobotę po południu na lotnisku w Suwałkach. Do miasta przyleciało kilkadziesiąt samolotów, w tym myśliwski MIG, czy jaki 50 i 52.

Piknik odbywa się po raz drugi. Na lotnisko przyszło kilka tysięcy ludzi z regionu i turystów, by obejrzeć podniebne atrakcje. Do Suwałk przyleciało ok. 40 różnych samolotów.

Podczas imprezy zaprezentował się ORLEN Grupa Akrobacyjna Żelazny. Ten cywilny zespół akrobacyjny powstał w 2000 roku i występował w wielu krajach świata.

W sobotę wystąpi też grupa spadochronowa wykonująca skomplikowane figury z wykorzystaniem dymów, szarf i flag.

„W Suwałkach na lotnisku jest odlotowo, piknikowo i rodzinnie, są atrakcje dla dzieci. Można też polatać helikopterem taksówką” – powiedział PAP prezydent miasta Czesław Renkiewicz.

Podczas suwalskiego Air Show można zobaczyć samolot myśliwski MIG – 15 BIS. To samolot, który przez lata służył w polskim wojsku. Obecnie regularnie bierze udział w pokazach lotniczych w Europie.

Zaprezentuje się także litewski zespół akrobacyjny ANBO stworzony z samolotów jak-50 i jak-52.

Podczas Air Show można zobaczyć najnowocześniejszy szybowiec wyprodukowany w Polsce S-1 Swift. Latają nim najlepsi piloci podczas mistrzostw świata w szybownictwie.

"Mamy przewagę konkurencyjną nad innymi miastami. W tym zakątku Polski mamy coś czego inni nie mają - małe, ale nowoczesne lotnisko. I to jest to, co musimy wykorzystać do promowania miasta” – dodał prezydent Renkiewicz.

Późnym wieczorem zaplanowano blok pokazów nocnych podczas, których wykorzystana zostanie pirotechnika. Pokazom towarzyszyć będzie nastrojowa muzyka. Na koniec zaśpiewa Sarsa, w ramach rozpoczęcia lata 2023.

Trawiaste lotnisko w Suwałkach w 2019 roku przeszło gruntowny remont, który kosztował 27 mln zł. Powstał pas startowy o długości 1320 m i 30 m szerokości. Mogą z niego korzystać samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, ale również np. awionetki, śmigłowce, szybowce czy motolotnie. Oprócz pasa startowego zbudowana została też płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania oraz infrastruktura techniczna. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ aszw/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony