Przejdź do treści
Saab 340 AEW&C Erieye - szwedzki samolot wczesnego ostrzegania (fot. Gnolam, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Szef MON: jesteśmy bardzo zaawansowani, jeżeli chodzi o pozyskanie samolotów wczesnego ostrzegania ze Szwecji

Jesteśmy bardzo zaawansowani, jeżeli chodzi o pozyskanie ze Szwecji samolotów wczesnego ostrzegania; mam nadzieję, że trwające obecnie szczegółowe negocjacje zakończą się sukcesem – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu ministrów obrony Grupy Północnej.

W poniedziałek Błaszczak wziął udział w spotkaniu Grupy Północnej w Legionowie k. Warszawy - zainicjowanego przez Wielką Brytanię formatu zrzeszającego państwa Europy północnej będące członkami NATO lub Unii Europejskiej – Wielką Brytanię, państwa nordyckie (Szwecję, Norwegię, Danię, Finlandię i Islandię), państwa bałtyckie (Litwę, Łotwę i Estonię), a także Holandię, Niemcy i Polskę.

W oświadczeniu dla mediów Błaszczak poinformował, że miał okazję do dwustronnego spotkania z ministrem obrony Szwecji Palem Jonsonem. "Chciałem powiedzieć, po raz pierwszy publicznie, że jesteśmy bardzo zaawansowani, jeżeli chodzi o pozyskanie ze Szwecji samolotów wczesnego ostrzegania. Prowadzimy już szczegółowe negocjacje, mam nadzieję, że w krótkim czasie zakończą się one powodzeniem" – podkreślił Błaszczak.

Zwrócił uwagę, że współpraca polsko-szwedzka jest ważna, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim. "Jesteśmy sąsiadami przez Bałtyk, podobnie postrzegamy zagrożenia, które płyną ze strony rosyjskiej, szukamy wspólnych rozwiązań by zapewnić bezpieczeństwo" – zaznaczył szef MON.

GlobalEye produkowany przez Saab w locie (fot. Saab)

GlobalEye (fot. Saab)

Samoloty wczesnego ostrzegania produkuje w Szwecji firma Saab; w ubiegłym roku szwedzkie siły zbrojne zamówiły od Saaba dwa samoloty wczesnego ostrzegania GlobalEye. Obecnie Szwedzi używają starszych samolotów Saab 340 AEW&C.

Na zdjęciu głównym: Saab 340 AEW&C Erieye - szwedzki samolot wczesnego ostrzegania (fot. Gnolam, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony