Przejdź do treści
Virginie Guyot (fot. TBB)
Źródło artykułu

Za kulisami Patrouille de France: sekrety zbiorowej doskonałości

Pod koniec maja br. oddział w Elancourt powitał Virginie Guyot, byłego pilota myśliwskiego i pierwszą kobietę-lidera zespołu akrobacyjnego Francuskich Sił Powietrznych Patrouille de France, która przyjechała na konferencję podzielić się swoimi niezwykłymi doświadczeniami.

W obecności licznie przybyłych gości konferencja rozpoczęła się przemówieniem Iñaky Garcia-Brotons, dyrektora lokalizacji w rejonie paryskim w spółce Airbus Defence and Space, po którym przemawiała Véronique Magot, inicjatorka projektu. Zespoły w Toulouse i Creil również mogły oglądać tę wyjątkową prezentację dzięki transmisji konferencji na żywo.

„Najmniejszy błąd może mieć poważne konsekwencje dla reszty grupy"

Prezentację fascynujących doświadczeń Virginie Guyot rozpoczęła efektownym filmem, będącym pokazem umiejętności reprezentacyjnego zespołu akrobacyjnego Francuskich Sił Powietrznych. Po filmie była pilot samolotów myśliwskich opowiedziała o wszystkich etapach lotu, opisując szczegółowo wrażenia, jakie czuła pilotując tak dobrze jej znane samoloty.

Zaraz na wstępie Virginie podkreśliła swoje głębokie przekonanie o ogromnym znaczeniu wspólnego działania: „Najmniejszy błąd może mieć poważne konsekwencje dla reszty grupy. Warunkiem skuteczności i efektywności jest patrzenie przez każdego członka zespołu w tym samym kierunku, co pozostali. Nikt z zespołu ani na moment nie może tracić z oczu wspólnego celu, ponieważ to właśnie ten cel pozwala nam uzyskać potrzebną nam koncentrację."

Zaufanie

Zaufanie jest jedną z podstawowych wartości zespołu Patrouille de France, a jego budowanie jest procesem ciągłym. Członkowie zespołu muszą mieć absolutne zaufanie do lidera, ale także do siebie nawzajem, gdyż tylko wówczas są w stanie uwolnić cały swój potencjał. Gdy są w przestworzach, muszą sobie bezgranicznie ufać, ponieważ ich życie zależy od kruchej równowagi całego zespołu. A ponieważ w zespole co roku zachodzi częściowa rotacja latających w nim pilotów, równowaga ta jest stale wystawiana na próbę.

Jak więc budować zaufanie w tych warunkach? Odpowiedź brzmi: zaufanie musi panować w zespole od samego początku. Faza rekrutacji determinuje działalność zespołu na kolejny rok, i chociaż jest rzeczą oczywistą, że niezbędne jest wiele umiejętności technicznych, to ocena skupia się przede wszystkim na cechach ludzkich kandydatów. Virginie wyjaśnia: „Nie rekrutujemy najlepszego pilota, ale tego, który ma najbardziej ludzkie cechy. Stale dążymy do stworzenia czegoś, co można określić „zbiorową duszą", będącą źródłem zaufania i silnego ducha zespołu. Tylko dzięki niej udaje nam się przetrwać i iść naprzód w najtrudniejszych momentach."

Szacunek

Gdy wstąpiła do zespołu, Virginia Guyot odkryła jego ekosystem i zrozumiała całą pracę, jaka odbywa się za kulisami jego spektakularnych występów. Doceniła znaczenie zaangażowania wszystkich członków zespołu w osiągnięcie wspólnego celu. Bardzo skromnie wyjaśniła, że „ci, którzy w oczywisty sposób skupiają na sobie blask jupiterów, muszą pozwolić, by świeciło też na innych". Nieustający szacunek dla pracy i umiejętności każdej osoby ma dla zespołu kluczowe znaczenie.

Zespół Patrouille de France wykuwa swojego ducha poprzez standardowe działania, czerpiąc przy tym ze swej długiej tradycji. Wszyscy jego członkowie są zjednoczeni wokół wspólnych, podstawowych wartości i zasad. Wartości te umożliwiają każdemu z nich ciągłe skupianie się na znaczeniu, jakie ma dla zespołu ich własne zaangażowanie.

Współpraca

Dla Virginie Guyot przywództwo jest cechą, którą należy rozwijać na każdym szczeblu organizacyjnym. Podkreśla , jak ważne jest, aby każdy przejął odpowiedzialność w swojej dziedzinie. „Przywództwo to katalizator współpracy," mówi.

Do współpracy niezbędna jest komunikacja. Opierając się na doświadczeniach wyniesionych z pracy w zespole mówi, że powodzenie misji aż w 80% zależy od jakości odprawy naziemnej. Odprawa zawsze odbywa się w ten sam sposób i w tym samym czasie, aby zapewnić, że informacje są przekazywane w sposób efektywny. Zawsze też jest czas na odpowiedzi na wszelkie pojawiające się w przerwach pytania.

Debriefing to nieodzowna część niezwykle ważnej dla zespołu kultury przekazywania informacji zwrotnych. Jego celem jest wyciągnięcie wniosków z tego, co się właśnie wydarzyło, poprzez postawienie kilku prostych pytań: „Czy misja się udała? Jeśli tak, to co przyczyniło się do jej sukcesu? A jeśli nie, to dlaczego?" Lider prosi każdego członka zespołu o wypowiedź, a zapytani muszą mieć dość odwagi i pokory, aby rozmawiać o własnych błędach i uczyć się od innych i aby uniknąć takich samych błędów w przyszłości.

Niezbędne są też działania pozwalające uniknąć pułapek związanych z oceną wartości, złymi emocjami i urazami, które mogłyby ostatecznie doprowadzić do destabilizacji zespołu.

Siła wspólnego wysiłku

Podczas tej wyjątkowej konferencji Virginie Guyot położyła nacisk na podstawowe tematy, które pozwalają Patrouille de France na codzienne samodoskonalenie. Siła wspólnego wysiłku, zaufanie, szacunek i solidarność to kluczowe czynniki, niezmiennie zapewniające zespołowi jedność, koncentrację na wspólnym celu oraz wspólne ukierunkowanie działań.

Konferencja była inicjatywą społeczności „Wartości". Jej współorganizatorami byli uczestnicy społeczności „Równowaga dla biznesu" i „Uniwersytet przywództwa", wspierani przez kierownictwo ośrodka w Elancourt.

Virginie Guyot zawsze chciała przeciwstawić się grawitacji i już w wieku 12 lat odbyła swój pierwszy lot. Kilka lat później, w wieku 25 lat, zdała egzaminy, otrzymała licencję pilota samolotu myśliwskiego i wstąpiła do eskadry rozpoznawczej stacjonującej w bazie lotniczej nr 112 w Reims, w której latała na samolotach Mirage F1-CR. Po mianowaniu na dowódcę klucza w 2007 roku, Virginie awansowała do stanowiska dowódcy w 2009 roku i wzięła udział w misjach w Czadzie, Darfurze, Tadżykistanie i Afganistanie. W tym samym roku, w wieku 32 lat, została pierwszą kobietą-pilotem w zespole akrobacyjnym Francuskich Sił Powietrznych Patrouille de France, w którym została wkrótce mianowana liderem, zapisując tym samym nową kartę w jego – i swojej – historii. W 2015 roku Virginie Guyot opuściła lotnictwo w stopniu podpułkownika i z odznaczeniami Kawalera Legii Honorowej oraz Narodowym Orderem Zasługi. Obecnie występuje na konferencjach, dzieląc się swoją pasją i opowiadając o swoich niezwykłych doświadczeniach.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony