Przejdź do treści
Źródło artykułu

Warmate uszkodził nowoczesny rosyjski radar

Wywiad Ministerstwa Obronny Ukrainy poinformował, że przy pomocy polskiej amunicji krążącej Warmate zaatakował rosyjską stację radarową 48Y6-K1 "Podlet".

Rosyjską stację wykryła i uszkodziła grupa wywiadu obronnego Ukrainy "Gęsi-9" wraz z żołnierzami 15. oddzielnej brygady wywiadu artyleryjskiego "Czarny Las".

48YA6-K1 "Podlet" to uniwersalna, mobilna, półprzewodnikowa stacja radarowa z trójosiowym układem fazowym do wszechstronnego podglądu i wykrywania celów powietrznych na niskich i bardzo niskich wysokościach w trudnych warunkach zakłóceń. Jak zaznaczył ukraiński wywiad wojskowy, radar ten jest stosunkowo nowym rosyjskim opracowaniem, które zaczęto ją dostarczać armii agresora w 2015 roku.

Radar 48Ya6-K1 “Podlet K1” jest ruchomym radarem pasma S, który obraca się w azymucie i elektronicznie obraca się na wysokości, szczególnie w przypadku nisko lecących celów. Do wykrywania i naprowadzania celów używana jest antena fazowa (duża antena górna). Dolne dwie przeciwstawne diametralnie anteny są radarami wtórnymi, węższa jest dla międzynarodowego standardu SIF Mark XII, większa węższa antena z tyłu jest dla krajowego rosyjskiego standardu IFF. Małe anteny znajdujące się obok i na górze fazowego układu antenowego są antenami kompensacyjnymi, które chronią przed aktywnymi zakłóceniami. (więcej tutaj: https://www.radartutorial.eu/19.kartei/02.surv/karte040.po.html)

System ten był wykorzystywany przez wojska rosyjskie do wykrywania i przekazywania współrzędnych celu do rosyjskich przeciwlotniczych systemów rakietowych S-300/S-400. Koszt tego zniszczonego radaru to ponad 700 milionów rubli, czyli ponad 5 milionów dolarów.

Pomyślnie zniszczona została antena radaru (w trakcie pracy) oraz stacja sterowania i zasilania radaru. Na filmie widać, że Ukraińcy wykorzystali w tej akcji co najmniej dwa drony Warmate.

System amunicji krążącej Warmate to innowacyjny produkt w rodzinie systemów bezzałogowych produkcji polskiej GRUPY WB, charakteryzujący się lekką konstrukcją i możliwością realizacji różnego rodzaju misji.

Warmate jest w pełni autonomicznym rozwiązaniem pozwalającym na operowanie latającym środkiem bojowym w czasie rzeczywistym w oparciu o otrzymywany z podsystemu obserwacyjnego materiał wideo. System wyposażony jest w moduły sterujące pozwalające na pełną automatyzację większości faz lotu oraz wspieranie operatora w fazie naprowadzania na cel. Operator ma pełną kontrolę i odpowiedzialność za przełączenie w tryb UZBROJONY umożliwiający wykonanie zadania ogniowego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony