Przejdź do treści
Wypadek B738 linii SpiceJet, fot. theprint.in
Źródło artykułu

W Indiach rośnie liczba pilotów zawieszonych przez nadzór lotniczy

Indyjski Generalny Dyrektoriat Lotnictwa Cywilnego (DGCA) poinformował, że w ciągu ostatnich 8 miesięcy zawiesił 41 pilotów z powodu wypadków zagrażających bezpieczeństwu samolotu i pasażerów, a 33 kolejnych po przeprowadzeniu testów na zawartość alkoholu we krwi.

DGCA odmówił jednak ujawnienia danych pilotów i linii lotniczych uczestniczących w zdarzeniach. Z dostępnych statystyk wynika, iż od 2017 r. do sierpnia 2019 r. z różnych powodów zawieszono w Indiach 262 pilotów, w tym 98 w 2017 r., a 90 w 2018 r.

Według urzędnika DGCA, liczba pilotów zawieszonych za udział w zdarzeniach, z których część określono jako poważne, gwałtownie wzrosła w tym roku. „W 2017 r. był jeden przypadek, kiedy załoga została zawieszona na dłuższy okres, ale ostatecznie nie została ukarana, więc zasadniczo zawieszenie nie miało związku z wypadkiem w tamtym roku”, powiedział. „Z kolei w 2018 r. 11 pilotów zostało zawieszonych z związku z wypadkami, a w ciągu 8 miesięcy tego roku już 41. Wynika to z faktu, iż DGCA z większą powagą podchodzi do kwestii bezpieczeństwa”.


Chociaż DGCA odmówiła ujawnienia szczegółów dotyczących pilotów lub samolotów uczestniczących w wypadkach, ostatnio podjęła działania w niektórych głośnych sprawach (patrz grafika poniżej).

Dodatkowo, 16 września 2019 r. DGCA wydała nowe zarządzenie, zgodnie z którym test na zawartość alkoholu we krwi będzie przeprowadzany na wszystkich lotniskach i będą nimi objęci również kontrolerzy ruchu lotniczego, technicy lotniczy oraz personel obsługi naziemnej.


Zgodnie z nowymi zasadami DGCA, jeśli ktokolwiek w czasie kontroli uzyska pozytywny wynik na zawartość alkoholu we krwi, odmówi poddania się testowi lub spróbuje go ominąć, opuszczając teren lotniska, jego licencja lub wydane uprawnienia zostaną zawieszone na okres trzech miesięcy.

W przypadku drugiego naruszenia licencja zostanie zawieszona na okres jednego roku. W przypadku trzeciego naruszenia licencja zostanie zawieszona na trzy lata, a czwarte naruszenie spowoduje dożywotni zakaz wykonywania zawodu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony