Przejdź do treści
Ukraiński dron zaatakował rosyjską rafinerię
Źródło artykułu

Ukraiński dron uderza w rosyjską rafinerię ropy naftowej (film)

W sieci pojawił się film przedstawiający moment, gdy ukraiński dron zaatakował rosyjską rafinerię ropy naftowej. Według rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS, pożar rafinerii w Nowosachtinsku rozpoczął się rankiem 22 czerwca 2022 r. Naoczni świadkowie twierdzili, że zauważyli dwa duże drony krążące wokół zakładu, gdy nagle jeden z nich uderzył w wymiennik ciepła rafinerii, eksplodując i wzniecając pożar. Drugi natomiast odleciał.

Pożar ogarnął obszar o powierzchni 50 m kwadratowych i po kilku godzinach został ugaszony przez strażaków. Rafineria znajduje się w Nowoszachtinsku w obwodzie rostowskim, około 10 km od oficjalnej granicy z Ukrainą. Duża część sąsiedniego ukraińskiego regionu Ługańska jest od 2014 r. okupowana przez samozwańczą Ługańską Republikę Ludową.

Według serwisu Liveuamap.com linia frontu wojny rosyjsko-ukraińskiej znajduje się obecnie około 140 km na północny wschód od Nowoszachtinska. Wkrótce po ataku w sieci pojawiły się liczne filmy przedstawiające eksplozję i pożar. Dzięki stosunkowo wysokiej jakości materiałom, po kształcie ogona można rozpoznać, że dronem jest model PD-2. Bezzałogowiec, wyprodukowany przez ukraińską firmę UkrSpecSystems, waży 55 kg i może być wyposażony w opcjonalny moduł pionowego startu i lądowania (VTOL). Według producenta konstrukcja ta może przenosić szeroką gamę ładunków, w tym sprzęt inwigilacyjny i bomby.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony