Przejdź do treści
Źródło artykułu

Trwają przygotowania do 67. Pucharu Gordona Bennetta – śledź przygotowania i start z Münster na żywo

Na placu przed zamkiem w Münster dziś o godzinie 13:00 otwarto pole startowe dla 21 załóg balonowych, by mogły przygotować się do startu do rywalizacji o Puchar Gordona Bennetta – najbardziej prestiżową nagrodę lotniczą na świecie.

O godzinie 15:00 załogi rozpoczęły proces napełniania balonów gazowych. Chociaż kilka balonów zostanie napełnionych jednocześnie, napełnienie wszystkich zajmie około 4 godzin. Organizatorzy planują, aby do godziny 19:30 wszystkie balony zostały ustawione przed zamkiem, a start pierwszego balonu zaplanowano na godzinę 20:00. Przygotowania do startu można śledzić na żywo tutaj: https://www.facebook.com/Course.Gordon.Bennett/

12 września odbyła się się odprawa ogólna na zamku w Münster. Podczas odprawy przedstawiono mapę z potencjalnymi kierunkami lotów.

67. Puchar Gordona Bennetta - odprawa (fot. Balonowa Strona Nieba)

67. Puchar Gordona Bennetta - mapa z potencjalnymi kierunkami lotów (fot. Balonowa Strona Nieba)

Odprawa to również losowanie kolejności startów. Piloci Jacek Bogdański i Przemysław Mościcki (POL-1) startują w kolejności, jako 5 balon. Piloci Andrzej Olszewski i Jarosław Cieślak (POL-2) wystartują jako 14. Poniżej kolejność startu wszystkich balonów.

67. Puchar Gordona Bennetta - kolejność startu balonów (fot. Coupe Aéronautique Gordon Bennett)

Przypomnijmy, że każda załoga startuje z tego samego miejsca z tą samą ilością gazu. Załogi wystartują jedna po drugiej, z kilkuminutowym opóźnieniem między każdym odlotem.

Sam start jest widowiskowy i z pewnością bardzo wzruszający. Balony będą wznosić się w niebo w towarzystwie hymnu narodowego każdej z załóg balonowych. Jest to wyjątkowe przeżycie nie tylko dla zawodnika, ale także dla obserwatorów.

67. Puchar Gordona Bennetta - piloci (fot. Balonowa Strona Nieba)

67. Puchar Gordona Bennetta - piloci wraz z załogami (fot. Balonowa Strona Nieba)

Format wyścigów niewiele się zmienił od jego pierwszej edycji rozegranej 112 lat temu. Po starcie, wykorzystując balony na wodór o pojemności 1000m3, piloci mogą lecieć do 80 godzin. Każda załoga musi żyć, jeść, spać, pracować i przebywać razem na przestrzeni nie większej niż 1,5m x 1,5m. O kierunku lotu balony decyduje wiatr, który ma różne kierunki na różnych wysokościach. Zadaniem zespołów jest znalezienie najlepszych wiatrów, aby pokonać najdłuższy dystans w europejskim obszarze zawodów. Zwycięską balonową drużyną będzie ta, która pokona najwięcej kilometrów w powietrzu, bez ograniczeń czasowych. Zgodnie z regułami tego wyścigu odległość jest obliczana w linii prostej od startu i punktów lądowania.

Rywalizację załóg będzie można śledzić na stronie: https://live.gordonbennett.aero/

Zapraszamy Was również, żeby dołączyć do wydarzenia na Balonowej Stronie Nieba i wspólnego kibicowania pilotom: https://www.facebook.com/events/1220652036039948/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony