Trwają przygotowania do 67. Pucharu Gordona Bennetta – śledź przygotowania i start z Münster na żywo
Na placu przed zamkiem w Münster dziś o godzinie 13:00 otwarto pole startowe dla 21 załóg balonowych, by mogły przygotować się do startu do rywalizacji o Puchar Gordona Bennetta – najbardziej prestiżową nagrodę lotniczą na świecie.
O godzinie 15:00 załogi rozpoczęły proces napełniania balonów gazowych. Chociaż kilka balonów zostanie napełnionych jednocześnie, napełnienie wszystkich zajmie około 4 godzin. Organizatorzy planują, aby do godziny 19:30 wszystkie balony zostały ustawione przed zamkiem, a start pierwszego balonu zaplanowano na godzinę 20:00. Przygotowania do startu można śledzić na żywo tutaj: https://www.facebook.com/Course.Gordon.Bennett/
12 września odbyła się się odprawa ogólna na zamku w Münster. Podczas odprawy przedstawiono mapę z potencjalnymi kierunkami lotów.
Odprawa to również losowanie kolejności startów. Piloci Jacek Bogdański i Przemysław Mościcki (POL-1) startują w kolejności, jako 5 balon. Piloci Andrzej Olszewski i Jarosław Cieślak (POL-2) wystartują jako 14. Poniżej kolejność startu wszystkich balonów.
Przypomnijmy, że każda załoga startuje z tego samego miejsca z tą samą ilością gazu. Załogi wystartują jedna po drugiej, z kilkuminutowym opóźnieniem między każdym odlotem.
Sam start jest widowiskowy i z pewnością bardzo wzruszający. Balony będą wznosić się w niebo w towarzystwie hymnu narodowego każdej z załóg balonowych. Jest to wyjątkowe przeżycie nie tylko dla zawodnika, ale także dla obserwatorów.
Format wyścigów niewiele się zmienił od jego pierwszej edycji rozegranej 112 lat temu. Po starcie, wykorzystując balony na wodór o pojemności 1000m3, piloci mogą lecieć do 80 godzin. Każda załoga musi żyć, jeść, spać, pracować i przebywać razem na przestrzeni nie większej niż 1,5m x 1,5m. O kierunku lotu balony decyduje wiatr, który ma różne kierunki na różnych wysokościach. Zadaniem zespołów jest znalezienie najlepszych wiatrów, aby pokonać najdłuższy dystans w europejskim obszarze zawodów. Zwycięską balonową drużyną będzie ta, która pokona najwięcej kilometrów w powietrzu, bez ograniczeń czasowych. Zgodnie z regułami tego wyścigu odległość jest obliczana w linii prostej od startu i punktów lądowania.
Rywalizację załóg będzie można śledzić na stronie: https://live.gordonbennett.aero/
Zapraszamy Was również, żeby dołączyć do wydarzenia na Balonowej Stronie Nieba i wspólnego kibicowania pilotom: https://www.facebook.com/events/1220652036039948/
Komentarze