Przejdź do treści
Źródło artykułu

Spadochronowe zawody celnościowe: precyzyjna rywalizacja pod świętokrzyskim niebem

W dniach 19-20 sierpnia 2023 r., na lotnisku w Masłowie, 45 spadochroniarzy z całej Polski rywalizowało o miano najlepszego “celnościowca” podczas XXIV Mistrzostw Związku Polskich Spadochroniarzy oraz IV Memoriału Spadochronowego im. gen. broni Tadeusza Buka.

Zawodników na wysokość 800-1200 metrów wynosił wojskowy śmigłowiec wielozadaniowy konstrukcji i produkcji polskiej W-3 Sokół z Nowego Glinnika. Organizatorem wydarzenia był 38 Oddział ZPS w Kielcach a partnerem wspierającym Gmina Masłów. 

45 zawodników i ponad 260 skoków z pokładu W-3 Sokół

W rywalizacji o zwycięstwo brało udział 45 spadochroniarzy i spadochroniarek z całej Polski. W XXIV Mistrzostwach Związku Polskich Spadochroniarzy wykonali oni skoki na spadochronach klasycznych w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej. Natomiast w IV Memoriale Spadochronowym im. gen. broni Tadeusza Buka, w którym o triumfie decydowały kolejki 1., 3. i 5., skoki były wykonywane w kategoriach spadochronów klasycznych i szybkich, w klasyfikacji indywidualnej.

(fot. Dariusz Szczepanik)

Do sobotniego zachodu słońca zawodnicy rozegrali 4 kolejki, a w niedzielę kolejno 5. i 6. w Mistrzostwach ZPS i 5. w Memoriale . Całkowita liczba oddanych skoków w trakcie zawodów to ponad 260 skoków.

Każdy skoczek startujący w tej dyscyplinie musi wykazać się ogromną koncentracją oraz ‘wyczuciem wiatru’, aby precyzyjnie i bezpiecznie wylądować. W tym roku warunki meteorologiczne były wyjątkowo wymagające ze względu na wysokie temperatury i niemal bezwietrzną pogodę – komentuje Anna Strożek, sędzia główny zawodów.

Mistrzostwa ZPS przeprowadziliśmy w kategorii spadochronów klasycznych, czyli dużych i bardzo precyzyjnych czasz, które pozwalają zawodnikom trafić w punkt o średnicy zaledwie 2 cm. Natomiast do Memoriału dopuściliśmy nie tylko spadochrony klasyczne, lecz także szybkie, o powierzchni czaszy nie przekraczającej 190 stóp. Ponieważ skoczkowie na mniejszych czaszach osiągają dużo większe prędkości, punkt lądowania musi być również większy – tu tzw. centro wynosi 0,5 m – wyjaśnia.

(fot. Dariusz Szczepanik)

Wielkim wsparciem okazał się śmigłowiec W-3 Sokół z 7. dywizjonu lotniczego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, stacjonujący w Nowym Glinniku. Dzięki niemu mogliśmy  sprawnie rozegrać poszczególne konkurencje. Zawodnicy wyskakiwali z niego na wysokościach 800-1000 m (klasyka) i 100-1200 m (szybkie) – podkreśla.

Jak zawsze świetna organizacja

Organizatorami wydarzenia byli przedstawiciele 38 Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Kielcach – Dariusz Szczepanik, Kamila Walczak, Artur Boszczyk, Paweł Klikowicz, Adam Dziedzic, Wiktor Król, Krzysztof Kozubek oraz Bartłomiej Gąsiorek. Za przeprowadzenie zawodów zgodnie z regulaminem zadbała Komisja sędziowska: Natasza Zajonc-Olszewska, Samanta Nawrocka, Jacek Szrek, Mariusz Puchała, Adam Młot pod kierownictwem sędziego głównego: Anny Strożek. Kierownikiem skoków był Jacek Ruszkowski.

(fot. Dariusz Szczepanik)

Nasze coroczne zawody w celności lądowania przyciągają dziesiątki uczestników oraz wielu fanów lotnictwa. Każdy z nich gromadzi się na  lotnisku, by dopingować skoczków podczas ich widowiskowych skoków na kolorowych spadochronach, które niemalże można dotknąć. Zawody stanowią także znakomitą promocję dla regionu i są jednymi z najważniejszych wydarzeń w tej dyscyplinie spadochronowej w Polsce – mówi Kamila Walczak, przedstawicielka kieleckiego 38 Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy oraz współorganizatorka zawodów.

Spadochroniarze oraz miłośnicy lotniczego sportu przyciągają do Masłowa także wojskowe śmigłowce, z których możemy korzystać podczas zawodów dzięki życzliwości Ministerstwa Obrony Narodowej. W tegorocznej edycji to załoga W-3 Sokół – śmigłowca wielozadaniowego konstrukcji i produkcji polskiej – była odpowiedzialna za bezpieczeństwo skoków. Ich starty i lądowania stały się niezapomnianym spektaklem dla widzów – dodaje.

Imprezie sprzyjała nie tylko gościnność organizatorów i perfekcyjnie przygotowane do skoków lotnisko, a szczególnie strefa lądowań dla spadochronów klasycznych i szybkich, ale przede wszystkim fantastyczna atmosfera i wyjątkowo słoneczna pogoda. 

(fot. Dariusz Szczepanik)

Podium 

Sekcja Spadochronowa 38 Oddziału ZPS w Kielcach po raz kolejny może mówić o udanym finale imprezy. Uroczyste zakończenie odbyło się w niedzielę o godz. 15:00, podczas którego puchary, dyplomy i medale wręczył prezes ZPS gen. dyw (w st. spocz.) Jan Kempara. 

XXIV Mistrzostwa Związku Polskich Spadochroniarzy w celności lądowania

Spadochrony klasyczne - klasyfikacja indywidualna
Miejsce 1 - Zgierski Rafał
Miejsce 2 - Kozubek Krzysztof
Miejsce 3 - Król Wiktor

(fot. Dariusz Szczepanik)

Spadochrony klasyczne - klasyfikacja drużynowa
Miejsce 1 - ZPS Kraków ( Zajchowski Łukasz, Mach Jan, Wejksznia Roman, Zgierski Rafał)
Miejsce 2 - ZPS KIELCE 1 (Król Wiktor, Kozubek Krzysztof, Kaleta Marek, Walczak Kamila)
Miejsce 3 - Classic Poland (Krawczak Robert, Broński Wojciech, Marczyński Józef, Sass Lesław)

(fot. Dariusz Szczepanik)

IV Memoriał im. Gen. broni Tadeusza Buka

Spadochrony klasyczne - klasyfikacja indywidualna
Miejsce 1 - Zgierski Rafał
Miejsce 2 - Kozubek Krzysztof
Miejsce 3 - Koźbiel Karol

(fot. Dariusz Szczepanik)

Spadochrony szybkie - klasyfikacja indywidualna
Miejsce 1 - Rutkowski Mateusz
Miejsce 2 - Bielecki Dariusz
Miejsce 3 - Skrzypiec Mirosław

(fot. Dariusz Szczepanik)

Podziękowania

Sprzęt niezbędny do przeprowadzenia zawodów udało się zakupić dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu „Sport dla Wszystkich”. Partnerami wspierającymi zawody były: Gmina Masłów, Wodociągi Kieleckie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

(fot. Dariusz Szczepanik)

W imieniu Zarządu 38 Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Kielcach składam serdeczne podziękowania Panu Tomaszowi Lato – Wójtowi Gminy Masłów, Panu Henrykowi Mielcarzowi – Prezesowi Wodociagów Kieleckich oraz Ministerstwu Sportu i Turystyki za wsparcie za wsparcie w organizacji zawodów. Dziękujemy również strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Leszczyn oraz Morawicy, którzy poświęcili swój prywatny czas na zabezpieczenie zawodów – mówi Dariusz Szczepanik, prezes kieleckiego 38 Oddziału ZPS.

Szczególne podziękowania kieruję do swoich koleżanek i kolegów z 38 Oddziału ZPS, Kamili Walczak, Artura Boszczyka, Pawła Klikowicza, Adama Dziedzica, Wiktora Króla, Krzysztofa Kozubka, Bartłomieja Gąsiorka oraz Marka Kalety, za wspólną pracę podczas organizacji zawodów oraz sędziów, za przeprowadzenie zawodów zgodnie z regulaminem. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że udało się zgromadzić tylu zawodników i jednocześnie mamy nadzieję, że w przyszłym roku frekwencja będzie jeszcze większa – podkreśla.

Sponsorami wydarzenia byli: Zarząd Moto-Truck Sp. z o.o., Kadimex Sp. z o.o., Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o., Fire Max Sp. z o.o., P.P.U.H. "SUPRON 1" Sp.j., Zenon Piasny, Zygmunt Czarnota oraz Gmina Masłów.

Opracowanie: Anna Strożek

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony