Thales Alenia Space z umową na fazę C/D programu NEOSAT
Thales Alenia Space podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną umowę na fazę C/D programu NEOSAT. Nadchodzi nowa generacja telekomunikacyjnych platform satelitarnych.
Po zakończeniu wstępnej fazy projektowej dla systemu NEOSAT, zainicjowanego przy wsparciu ESA (Europejskę Agencję Kosmiczną) oraz CNES (Francuską Agencję Kosmiczną) w ramach planu PIA (franc. “Plan Inwestycja w Przyszłość”), Thales Alenia Space podpisała umowę na fazę C/D na pełne wykonanie projektu linii produktów składających się na platformę satelitów nowej generacji Spacebus Neo.
Program NEOSAT, zarządzany przez ESA oraz CNES, wspiera działania Thales Alenia Space, która ma dostarczyć konkurencyjne satelity o wadze 3-6 ton jako odpowiedź na potrzeby operatorów na wymagającym rynku telekomunikacji satelitarnej.
Thales Alenia Space zawiązała konsorcjum projektowe z przemysłem w wielu krajach europejskich: we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Czechach, Rumunii, Holandii, Austrii, Finlandii, Irlandii, Luksemburgu, w Polsce i Portugalii. Współpraca służyć ma zaprojektowaniu i dostarczeniu podsystemów dla nowej linii produktów.
Spacebus Neo to szereg innowacyjnych rozwiązań, takich jak:
- niezawodny system pełnej elektryfikacji satelity
- supernowoczesny podsystem kontroli termalnej
- zoptymalizowany podsystem zasilania (OK)
- wielofunkcyjna modułowa konstrukcja satelity
Bertrand Mauerau, wiceprezes ds. Telekomunikacji w Thales Alenia Space deklaruje: “Program Neosat to dla nas najwyższy priorytet – pracujemy nad serią Spacebus Neo, która połączy innowacje i dotychczasowy dorobek by stworzyć konkurencyjną i całkowicie modułową linię satelitów. Zaprezentowaliśmy już projekt Spacebus Neo naszym partnerom i spotkaliśmy się z pozytywnymi reakcjami wśród klientów komercyjnych. To dla nas dowód, że owocna współpraca przemysłu i agencji kosmicznych jest kluczem do sukcesu na konkurencyjnym rynku”.
“Program Europejskiej Agencji Kosmicznej NEOSAT pozwala rozwijać kolejną generację platform telekomunikacyjnych i utrzymać wiodącą pozycję Europy na światowym rynku komunikacji satelitarnej. Europejskie firmy konstruujące satelity udowadniają, że innowacja jest opłacalna w konkurencyjnym środowisku” – powiedział Magali Vaissiere, Dyrektor ESA ds. Telekomunikacji i Zintegrowanych Aplikacji.
Komentarze