Przejdź do treści
Sirius Jet - eVTOL napędzany wodorem w locie (fot. siriusjet.com)
Źródło artykułu

Firma Sirius Aviation zaprezentowała eVTOL napędzany wodorem

Sirius Aviation, szwajcarski start-up kierowany przez urodzonego na Ukrainie przedsiębiorcę Aleksieja Popowa, zaprezentował 17 stycznia 2024 r. Sirius Jet, swoją koncepcję hybrydowego eVTOL napędzanego wodorem.

Sirius Jet będzie dostępny w dwóch wersjach: Sirius Business Jet, który będzie mógł przewieźć trzy osoby na odległość do 1850 km oraz Sirius Millenium Jet, który będzie mógł zabrać do pięciu osób na dystansie 1050 km (650 mil).

Tym, co odróżnia tę koncepcję eVTOL od innych konstrukcji tego typu, jest technologia napędu. Sirius Aviation zrezygnowała z akumulatorów używanych przez większość swoich konkurentów i zamiast tego zdecydowała się na wodorowo-elektryczny układ napędowy.

„Zaczęliśmy od najważniejszego (układ napędowy) i dodaliśmy tutaj inne elementy. Do całej reszty używamy gotowych technologii” – powiedział Popow.

Sirius Jet - eVTOL napędzany wodorem - przekrój (fot. siriusjet.com)

(fot. siriusjet.com)

Popow, którego rodzina kontroluje Fed JSC, jedną z głównych gałęzi przemysłu lotniczego i kosmicznego na Ukrainie, również wyraził pewność, że w ciągu 18 miesięcy Sirius Aviation będzie w stanie uzyskać certyfikat dla swojego samolotu eVTOL.

Kolejną unikalną cechą Sirius Jet jest system spadochronu ratunkowego, który aktywuje się w przypadku awarii statku powietrznego i zapewnia miękkie lądowanie konstrukcji. Jest to funkcja, którą posiadają niektóre lekkie samoloty, takie jak Cirrus, ale odbiegająca od standardu w przestrzeni zaawansowanej mobilności powietrznej.

Sirius Jet - eVTOL napędzany wodorem (fot. siriusjet.com)

(fot. siriusjet.com)

Sirius Aviation ma siedzibę w Szwajcarii i mieści się w Swiss Aeropole, klastrze przemysłu lotniczego i kosmicznego Payerne. W ramach tego projektu firma współpracuje z wieloma partnerami, takimi jak włoski gigant lotniczy Leonardo.

Popow dodał, że spółka Sirius Aviation była dotychczas finansowana ze środków własnych założycieli, ale obecnie jest otwarta na inwestorów zewnętrznych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony