Przejdź do treści
Szkolenie za sterami samolotu, fot. Aero Monde
Źródło artykułu

Szkolenia lotnicze są coraz bezpieczniejsze (raport)

Nowy raport sporządzony przez Instytut Bezpieczeństwa Lotniczego Stowarzyszenia Właścicieli i Pilotów Samolotów oraz Szkołę Aeronautyki Uniwersytetu Liberty wskazuje, że szkolenia lotnicze stają się coraz bezpieczniejsze. Jego autorzy akcentują, iż w ciągu ostatnich dwóch dekad doszło do prawie 50% spadku liczby wypadków śmiertelnych.

Analizując dane z lat 2000-2019, wykazano w tym okresie 287 wypadków z ofiarami śmiertelnymi mających miejsce podczas procesu szkolenia lotniczego. Autorzy opracowania skupiali się na zdarzeniach, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych z udziałem jednosilnikowych i lekkich dwusilnikowych samolotów z napędem tłokowym o mocy poniżej 500 KM na jednostkę napędową.

Z zestawienia wykluczono wypadki zagranicznych statków powietrznych, amatorskich, lekkich, sportowych, dwusilnikowych (z więcej niż sześcioma miejscami) oraz jednosilnikowych konstrukcji o mocy powyżej 500 KM. Główną przyczyną większości zdarzeń okazała się utrata kontroli na statkiem powietrznym (przeciągnięcia), co odpowiadało za 54% śmiertelnych zdarzeń, a kolejne miejsca zajęły zderzenia w powietrzu i CFIT (kontrolowany lot w kierunku ziemi).

„Dobra wiadomość jest taka, że szkolenia lotnicze stają się coraz bezpieczniejsze” – powiedział dyrektor ds. bezpieczeństwa Liberty SOA, profesor Andrew Walton. „Stałe wysiłki FAA, NTSB, producentów i społeczności zajmującej się szkoleniem lotniczym zaowocowały wskaźnikiem wypadków śmiertelnych, który obecnie stanowi mniej więcej połowę tego z początku stulecia”, dodał. Wskaźnik ten zmniejszył się ze średnio 0,49 wypadków na sto tysięcy godzin lotu odnotowanych 20 lat temu do 0,26 w ciągu ostatnich pięciu lat.

Pełny raport Aircraft Owners and Pilots Association Air Safety Institute and Liberty University School of Aeronautics dostępny jest tutaj (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony