System SAMP/T zdobył międzynarodową nagrodę
6 października 2015 na dorocznej międzynarodowej konferencji dotyczącej obrony przeciwbalistycznej amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA – Missile Defense Agency) na wniosek międzynarodowej rady programowej przyznała nagrodę Pioniera Technologii francusko-włoskiemu zespołowi, który stworzył rozszerzony system ochrony powietrznej SAMP/T. Nagroda ta jest potwierdzeniem sukcesu, jakim były przeprowadzone we współpracy z dowództwem NATO w marcu 2013 roku testy rakiety Aster 30 Block 1 przeciwko celowi w postaci taktycznej rakiety balistycznej Scud.
Celem testu było zaprezentowanie zdolności przeciwbalistycznych systemu SAMP/T ze szczególnym naciskiem na jego interoperacyjność z systemem NATO Link 16 dla wspólnych i sojuszniczych operacji.
Test został przeprowadzony w Biscarosse niedaleko Bordeaux na terenie testowym francuskiego Ministerstwa Obrony przez 4 pułk artyleryjski z Mantua we Włoszech oraz Centrum Lotniczych Ekspertyz Wojskowych (CEAM – centre of expertise in military aviation) z Mont-de-Marsan we Francji. Test zaangażował znaczące siły z różnych jednostek francuskiego ministerstwa obrony oraz NATO, jak również amerykańską fregatę Aegis.
Kluczowe zdolności systemu SAMP/T obejmują obronę w obszarze 360° przy jednoczesnej obserwacji wszystkich typów rakiet konwencjonalnych oraz balistycznych krótkiego zasięgu. Zaprojektowany i wykonany przez Thales oraz MBDA poprzez konsorcjum Eurosam w ramach porozumienia o współpracy pomiędzy Francją a Włochami, system SAMP/T jest używany w obu państwach i jest kamieniem węgielnym ich wkładu na rzecz wzmocnienia przeciwbalistycznej zdolności obronnej NATO.
SAMP/T to pierwszy europejski system obrony przeciwbalistycznej znajdujący się w użyciu. Jest to system antyrakietowy zaprojektowany dla ochrony pola bitwy i wrażliwych taktycznie obiektów (takich jak lotniska czy porty morskie) przed wszystkimi obecnymi i przyszłymi zagrożeniami z powietrza, w tym przed rakietami manewrującymi, załogowymi i bezzałogowymi samolotami oraz taktycznymi rakietami balistycznymi o zasięgu do 600km oraz dla uzyskania przewagi w przestrzeni powietrznej.
Cały system składa się z systemu kontroli ognia firmy Thales, opierającego się na wielofunkcyjnym radarze Arabel oraz pionowej naziemnej wyrzutni rakiet, mogącej wystrzelić osiem rakiet Aster 30 Block 1 firmy MBDA w bardzo krótkim czasie. Jednostka kontroli ognia (FCU – Fire Control Unit) Arabel została zaprojektowana tak, aby zoptymalizować siłę rażenia oraz zdolności bojowe. Gwarantuje ona obserwację oraz możliwość prowadzenia ognia w zakresie 360 stopni. Jest w stanie śledzić 100 obiektów i prowadzić ogień w kierunku 10 z nich jednocześnie. System posiada wysoką odporność na zakłócenia radio-elektroniczne (ECCM – electronic counter counter-measures). Arabel FCU może jednocześnie kontrolować 48 uzbrojonych rakiet Aster 30 umieszczonych w 6 jednostkach ogniowych, co zapewnia unikalne możliwości przeciwdziałania wobec wszystkim obecnym i przyszłym możliwym do napotkania zagrożeniom. Arabel FCU jest systemem w pełni sieciocentrycznym i szczególnie skutecznym przeciwko zintensyfikowanym, nadchodzącym ze wszystkich kierunków zagrożeniom.
Komentarze