Przejdź do treści
Źródło artykułu

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych opublikowały pierwsze oficjalne zdjęcia B-21 Raidera podczas lotów testowych

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) opublikowały pierwsze oficjalne zdjęcia samolotu Northrop Grumman B-21 Raider podczas wykonywania tajnych lotów testowych w bazie sił powietrznych Edwards w Kalifornii.  

Northrop Grumman B-21 Raider, amerykański bombowiec stealth nowej generacji, został oficjalnie zaprezentowany 2 grudnia 2022 r., ale zdjęcia samolotu w locie nie zostały wcześniej upublicznione przez USAF.  

Oczekuje się, że B-21 Raider będzie stopniowo zastępował starzejące się bombowce strategiczne B-2 Spirit i B-1 Lancer, które od dziesięcioleci były kluczowym elementem zdolności USAF do uderzeń dalekiego zasięgu.

Podczas zeznań przed Senacką Komisją Sił Zbrojnych w dniu 8 maja 2024 r. Andrew Hunter, zastępca sekretarza Sił Powietrznych ds. Zakupów, Technologii i Logistyki, potwierdził, że próby w locie są obecnie na dobrej drodze.

„Jesteśmy w trakcie programu testów w locie, który przebiega prawidłowo” – powiedział Hunter. 

(fot. Edwards Air Force Base, Facebook)

Oczekuje się, że do czynnej służby B-21 Raider wejdzie w 2026 r.  Samoloty testowe są budowane na tej samej linii produkcyjnej i korzystają z tych samych narzędzi, które zostaną użyte w ostatecznej produkcji.

Zamiast tradycyjnego podejścia do prototypu w locie, samoloty testowe B-21 są budowane wraz z systemami misji przy użyciu tych samych procesów produkcyjnych i oprzyrządowania, co w samolotach produkcyjnych.

(fot. Edwards Air Force Base, Facebook)

Przyjmuje się, że nowo opublikowane zdjęcia wykonano w styczniu i kwietniu tego roku. Kiedy B-21 wejdzie do służby, pierwszą główną bazą operacyjną i lokalizacją formalnej jednostki szkoleniowej będzie Ellsworth AFB w Południowej Dakocie.  

Preferowanymi lokalizacjami dla pozostałych baz są Whiteman AFB w stanie Missouri i Dyess AFB w Teksasie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony